داوود اوغلو: اردوغان و حزبش دولت ترکیه را به شرکتی تبلیغاتی برای خودشان تبدیل ‌کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احمد داوود اغلو وزیر سابق ترکیه و رهبر حزب «آینده» مخالف در این کشور، در مصاحبه‌ای رجب طیب اردوغان و اطرافیانش را به گسترش فضای ترس از کودتا در بین مردم و استفاده تبلغاتی از نهادهای دولت متهم کرد.

او گفت اردوغان و حزب‌اش تلاشند می‌کنند ترکیه را به کشور «کوتوله‌ها» و دولت را به شرکتی تبلیغاتی برای خودشان تبدیل کنند.

داوود اغلو گفت: «این وضعیت کشور ما را به کشور «کوتوله‌ها» تبدیل کرده و قدرت حاکم را به یک شرکت تبلیغاتی تبدیل می‌کند اين روند واقعاً به شکل‌گیری تصاویر غم انگیز منجر می‌شود، زیرا دولت‌ها باید با جدیت اداره شوند و نه با حملات تبلیغاتی».

او روز سه‌شنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی با رسانه‌های ترکیه، گفت: «سخنان اردوغان و اعضای حزب او چیزی جز تلاش برای تغییر اهداف و برنامه‌های سیاسی و تلاش برای مشروعیت بخشیدن به گرایش‌های استبدادی و استثمارگرانه آنها نیست».

وزیر سابق ترکیه با اشاره به تکرار صحبت‌ها در باره تلاش‌های مربوط به کودتا در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تحت کنترل اردوغان گفت: «متأسفانه برخی از حامیان قدرت وقتی در مورد احتمال کودتا صحبت می‌کنند، از یکدیگر درباره تعداد اسلحه‌ای که در آن شرایط حمل خواهند کرد، گلوله‌هایی که شلیک خواهند کرد و میزان خونی که خواهد ریخت و اینکه چگونه انتقام خواهند گرفت، از همدیگر گوی سبقت می‌‌ربایند».

او افزود: کسانی که از اواخر ماه فوریه گذشته نتوانستند مصیبت‌های بزرگی که کشورمان را تحت تأثیر قرار داده، مدیریت کنند و نمی‌دانند چگونه می‌توانند در ماه‌های آینده خسارات را جبران و اوضاع را کنترل کنند، برای «دستکاری در برنامه‌های سیاسی» به روش‌های گوناگون متوسل می‌شوند».

داوود اغلو خاطرنشان كرد: «تركیه كشوری است كه هنوز هم می‌تواند کودتایی در آن انجام شود. كودتاها از بین نمی‌روند مگر آنكه اردوغان كه به مدت 45 روز از آنکارا غایب است، به پایتخت برگردد. او از زمان انتشار ویروس كرونا در استانبول اقامت دارد اردغان با حضور داشته باشد نه با توییت‌هایی که اینجا و آنجا منتشر می‌شود اعلام حضور کند».

دولت اردوغان و حزب حاکم «عدالت و توسعه» طی هفته‌های گذشته مورد انتقاد شدید مخالفان قرار گرفته است.

مخالفان اردوغان دولتش را به ناکارآمدی در مدیریت بحران اپیدمی کرونا متهم می‌کنند.

این انتقادها نه تنها از افراد برجسته سیاسی چون احمد داوود اغلو که تا مدتی پیش از یاران نزدیک اردوغان بود، متوجه حزب حاکم در ترکیه شده بلکه اغلب رهبران احزاب از جمله «کمال کلیشدار» رهبر حزب خلق ترکیه و اوزگور اوزال در مصاحبه‌‌های خود به شدت از سیاست اردوغان انتقاد کردند.

کلیشدار در مصاحبه که هفته گذشته انجام داد گفت بود شکی ندارد که رجب طیب اردوغان به زودی رفتنی است. اوزگور اوزال سخنگوی حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه در اظهاراتی گفته بود :«پایان رژیم کاخ نزدیک است ».

اظهارات سخنگوی حزب جمهوری‌خواه با واکنش شدید هواداران اردوغان و اعضای حزب حاکم در فضای مجازی شد تا جایی که این حزب را به تلاش برای کودتا متهم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید