تطبیق کامل توافقنامه صلح محور گفت‌وگوی نماینده آمریکا با معاون سیاسی طالبان در قطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر پنج‌شنبه 7 مه در توییتی نوشت، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی این گروه در مورد تطبیق کامل توافقنامه صلح در دوحه قطر گفت‌وگو کردند.

شاهین در ادامه نوشت، آزادی زندانیان، تطبیق کامل توافقنامه صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح محور این گفت‌وگوها بود. توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 امضا شد.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه 6 مه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، دور تازه سفر زلمی خلیلزاد به هدف تأمین صلح در افغانستان سه شنبه 5 مه به کشورهای قطر، هند و پاکستان آغاز شد.

در این اعلامیه آمده که خلیلزاد در این سفر در مورد حمایت از کاهش خشونت‌ها، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و همکاری به‌منظور مبارزه با بیماری کرونا در افغانستان صحبت می‌کند.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه ایران نیز چهارشنبه 6 مه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، محمد ابراهیم طاهریان نماینده ویژه تهران برای افغانستان با مقام‌های سیاسی طالبان در قطر در مورد تحولات جاری افغانستان تلفنی صحبت کرد.

گفتنی است که دیدار نماینده آمریکا با معاون سیاسی طالبان در شرایطی صورت گرفته که این گروه از روند آزادی زندانیان شان توسط دولت افغانستان استقبال کرده است.

نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس امضای توافقنامه صلح باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی آغاز خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size