افغانستان: 12 جسد دیگر که توسط مرزبانان ایرانی به رودخانه انداخته شده بودند پیدا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقام‌های افغانستان پنج‌شنبه 7 مه تایید کردند، 12 جسد دیگر از مهاجرین افغان که توسط مرزبانان ایرانی به رودخانه هریرود انداخته شده بودند، پیدا شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالغنی نوری ولسوال(فرماندار) ولسوالی گلران ولایت هرات در غرب افغانستان می‌گوید، 50 افغان که در رودخانه هریرود انداخته شده بودند تا کنون 17 جسد پیدا شده است.

نوری اضافه کرد، تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد که این مهاجرین افغان با تهدید اسلحه در ساحه «ذولفقار» ایران به رودخانه هریرود انداخته شدند.

از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه 6 مه در نشست خبری گفت، حکومت افغانستان باید موضوع بدرفتاری مرزبانان ایرانی با مهاجرین افغان را پیگیری کند و عاملان این رویداد باید پاسخ‌گو باشند.

به گزارش منابع خبری، پمپئو تاکید کرد: «ما تنها کشوری نیستیم که شهروندان آن با رفتار ظالمانۀ ایران روبرو اند، هفتۀ گذشته با شنیدن گزارش‌ها در مورد بدرفتاری، شکنجه و غرق شدن مهاجران افغان توسط مرزبانان ایرانی شوکه شدم».

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «مقام‌های افغان را ترغیب می‌کنیم تا تحقیق فراگیر را روی دست گیرند و عاملان این رویداد را پاسخ‌گو قرار دهند».

در همین حال، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 6 مه در توییتی نوشت، اعمال وحشیانه علیه شهروندان افغان در مرز ایران جنایاتی نابخشودنی است.

صدیقی در ادامه نوشت: «اعمال وحشیانه و غیرانسانی که باعث شهادت شماری از شهروندان مظلوم ما در مرز با ایران گردید، جنایات نا بخشودنیست. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان این رویداد اسف بار را، به‌منظور تأمین عدالت، به گونه جدی پیگیری می‌کند».

هم چنان محمد حنیف اتمر سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور خارجه افغانستان در توییتی نوشت: «ظلم و وحشتی که باعث شکنجه و شهادت مردم مظلوم ما در مرز افغانستان و ایران گردیده، خاطر ملت را به شدت اندوهگین ساخته است. این غم، غم مشترک ماست. به هم‌وطنان خویش اطمینان می‌دهیم که تا رسیدن به حق و عدالت این جنایت بابخشودنی را با تمام امکانات دیپلماسی کشور پیگیری خواهیم کرد».

از سوی دیگر، عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران چهارشنبه 6 مه یکبار دیگر ادعای شکنجه و به آب انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، موسوی در نشستی با خبرنگاران گفت: «همانگونه که پیشتر توسط مقامات مختلف کشورمان بیان شد اخبار منتشره مبنی بر اینکه تعدادی از اتباع افغانستان توسط مرزبانان ایرانی مجبور به بازگشت به افغانستان با عبور از رودخانه هریرود شده و دچار حادثه شده‌اند را قویا تکذیب می‌کنیم».

موسوی ادامه داد، بنابر درخواست مقام‌های افغانستان روز چهارشنبه هفته جاری طی یادداشتی رسمی به سفارت افغانستان در تهران، مقام‌های ذیربط ایران برای همکاری مشترک با افغانستان برای بررسی ادعاهای مطرح شده در این مورد اعلام آمادگی کردند.
گفتنی است که برخی از کارگران افغان مدعی شدند که مرزبانان ایرانی بامداد شنبه 2 مه امسال 57 کارگر افغان را پس از شکنجه و دشنام به رودخانه هریرود انداختند که در نتیجه 23 کارگر جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید