چین زیر فشار انتقادها حاضر به دادن مبالغ بیشتری برای امور مبارزه با کرونا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چین زیر فشار انتقادهای روز افزون، به ویژه از جانب ایالات متحده برای افزایش سهم خود در حمایت از تلاش‌های سازمان جهانی بهداشت در مبارزه با کرونا ابراز آمادگی کرد. ویروس کرونا دسامبر گذشته از ووهان چین آغاز گردید و سپس تمامی دنیا را در نوردید و بیش از 3.6 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شد.

وزارت خارجه چین روز چهارشنبه 6 مه، اعلام کرد در صورت نیاز به حمایت از ابتکار سازمان ملل و سازمان جهانی بهداشت، ممکن است بودجه خود را برای مبارزه با ویروس کرونا افزایش دهد.

دشمنی فزاینده

موضع جدید چین در گیر و دار اتهامات ایالات متحده مبنی بر عدم شفافیت پکن و لاپوشانی اطلاعات مربوط به ویروس کرونا در ابتدای ظهور آن اتخاذ گردید. این اتهام‌ها همچنین شامل موضوع نشت کووید 19 از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان نیز می‌شود که این اتهام، بارها از سوی مسئولان چینی تکذیب شده است.

دولت آمریكا همچنین چین را به راه اندازی شانتاژ تبلیغاتی از طریق کمک های خیریه به شماری از کشورها به هدف کاستن از شدت نارضایتی و انتقادات جهانی علیه خود، متهم ساخته است.

این موضع چین پس از گزارش اطلاعاتی ارائه شده به بالاترین سطوح تصمیم گیرنده کشور مطرح شد که دو روز پیش به تشدید خصومت‌ها با چین در پی مواضع آمریکا اشاره کرد.

در گزارشی که توسط انستیتوی روابط بین‌الملل معاصر چین تهیه شده که یک اندیشکده وابسته به وزارت امنیت کشور، بزرگترین دستگاه اطلاعاتی در چین است و در اوایل ماه آوریل برای بلندپایه ترین مقامات این کشور بویژه شی‌جین پینگ رئیس جمهوری چین، ارسال شد، آمده است که این موج تشدید خصومت‌ها، ممکن است کشور را در تقابل و رویارویی با ایالات متحده قرار بدهد.

میلیاردها دلار برای حمایت از مقابله با کرونا

رهبران جهان روز دوشنبه 4 مه، متعهد شدند، میلیارد ها یورو را برای تحقیق در مورد تولید واکسن کرونا تخصیص دهند اما درعین حال هشداردادند که این کار صرفا، آغازگر تلاش‌هایی است که باید بشکل مستمر برای مقابله با این بیماری به خرج داده شود.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در این نشست از طریق ویدئو کنفرانس گفت: « این برنامه 7.5 میلیارد یورویی (8.2 میلیارد دلار) که برای کمک به یافتن واکسن ، درمان‌های جدید و تست های بهتر تشخیص کرونا، است صرفا گام نخست برای تامین بودجه مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کرونا به حساب می‌آید». او افزود: «ما برای خدمات رسانی مطلوب به همه افراد در تمامی مناطق، احتمالاً به 5 برابر این مبلغ نیاز خواهیم داشت ».

طبق آمارهای کمیساریای اروپا، دو ساعت پس از اجلاس سران اتحادیه اروپا، تامین بیش از 5.4 میلیارد یورو، تضمین گردید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید