پاکستان گذرگاه تورخم را برای چند ساعت به روی افغان‌ها باز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

عاطف مشعل سفیر افغانستان در اسلام آباد در توییتی نوشت، پاکستان گذرگاه تورخم را چهارشنبه 6 مه برای چند ساعت به روی افغان‌های گیرمانده در این کشور باز کرد.

مشعل در ادامه نوشت، مسافرین افغان گیرمانده در پاکستان باید از این فرصت استفاده کنند به کشورشان برگردند و بازگشایی این گذرگاه یک روند طولانی و دشوار است.

گفتنی است دولت پاکستان دو ماه پیش به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا مرزهایش را با افغانستان بست که این کار باعث توقف هزاران موتر باربری تاجران افغان در خاک پاکستان شده و مشکلاتی نیز برای مهاجرین افغان در آن کشور ایجاد کرد.

پس از آن پاکستان به تاریخ 6 آوریل به منظور رسیدگی به امور بشردوستانه، مرزهایش را برای سه روز به روی افغان‌های گیرمانده در آن کشور باز کرد که به گفته مقام‌های ولایت ننگرهار افغانستان، طی این سه روز هزاران افغان بازگشتند.

از جانب دیگر، وزارت صنعت و تجارت افغانستان به تاریخ 2 مه امسال اعلام کرد، گذرگاه تورخم و سپین بولدک پنج روز در هفته به روی معاملات تجارتی و مواد خوراکه باز می‌باشد.

این وزارت در اعلامیه‌ای نوشت: «این موافقت بر اثر تلاش‌های وزارت صنعت و تجارت و همکاری مقامات پاکستانی، بخصوص سفارت آن کشور در افغانستان صورت گرفته است. قرار است سر از هفته آینده، بین روزهای دوشنبه تا جمعه هردو گذرگاه باز باشند. با گشایش این بنادر مطمئنا قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید