روحانى: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران عواقب وخیمی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسن روحاني رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه 6 ماه مه طی سخنانی در جلسه هیئت دولت این کشور گفت، تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، عواقب «وخیمی» در پی خواهد داشت.

روحانی گفت:«اگر تحریم تسلیحاتی بخواهد برگردد پاسخ ما همانی است که من در نامه به سران 1+4 نوشتم که اگر چنین شود چه عواقب وخیم و شکست تاریخی برای آنها دارد».

او افزود: «ما در آستانه 18 اردیبهشت هستیم و این تاریخ آغاز تحریم و فشار بی نظیر در تاریخ کشورها و تاریخ ایران از سوی یک «رژیم مستبد» علیه ملت ایران است.

روحانی گفت: «دو سال پیش در همین ایام، برخلاف همه قوانین و مقررات بین المللی و با نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، ترامپ در یک نطقی صریحاً از برجام خارج شد و خروجش را هم مکتوب کرد و مکتوب آن را در مقابل دوربین خبرنگاران قرار داد».

به گزارش خبرگزاری مهر، روحانی با اشاره به مدت طولانی مذاکره ایران با کشورهای غربی گفت: مدتی که به توافق عمل شد، «خیر و برکت فراوانی برای کشور داشت که در تاریخ سیاسی کشور ما کم نظیر بود».

روحانی در سخنان خود از تلاش‌های وزارت امور خارجه کشورش و سازمان انرژی اتمی و وزارت دفاع قدردانی کرد.

رئیس جمهوری ایران با مقایسه وضعیت تحریم‌های عراق که از سال 1991 تاکنون هنوز هم این کشور تحت فصل هفتم باقی مانده گفت، ما توانستیم در عرض سه سال همه تحریم را رفع کنیم .

روحانی در بخشی از سخنانش گفت که مشاوران ترامپ به او گفته بودند که اگر او از توافق خارج شد، ایران هم شب بعدش از برجام خارج می‌شود و ما پرونده را به شورای امنیت می‌بریم....ما مهلتی به 4+1 دادیم و این مهلت را تمدید کردیم و مجموعاً این مهلت یک سال طول کشید، تا رسیدیم به 18 اردیبهشت سال 98 و گفتیم دیگر مهلت کافی است و چون عمل نکردید ما هم از امروز به صورت پلکانی شروع می‌کنیم به کاهش تعهدات و در پنج مرحله تمام آنچه لازم بود را کاهش بدهیم، کاهش دادیم. حالا دوباره در یک میزان و ترازوی برابر آمدیم یعنی از تعهدات خود پا را عقب کشیدیم و 4+1 هم تا حد زیادی پا عقب کشیده است‌. هر زمان آنها حاضر شوند به تعهدات کامل برجامی عمل کنند ما هم همان روز به تعهدات کامل برجامی بر می‌گردیم».

رئیس‌جمهوری ایران در ادامه گفت: «بنابراین آنچه امروز آمریکایی‌ها در مورد تحریم تسلیحاتی بحث می‌کنند باید بدانند جز لاینفک برجام است و اگر تحریم تسلیحاتی روزی بخواهد برگردد پاسخ ما همانی است که در پاراگراف آخر نامه به سران 1+4 نوشتم.

او افزود: سران خوب می‌دانند جواب ما آن روز چه خواهد بود. در پاراگراف نهایی آن نامه نوشتم اگر چنان شود ما چنین می‌کنیم و آنها می‌دانند اگر هم چنین خطایی مرتکب شوند چه عواقب وخیمی برای آنها دارد و چه شکست بزرگ تاریخی برای آنها خواهد بود.

روحانی خطاب به سران آمریکا گفت: «آمریکایی‌ها و سران کشورهای دیگر بدانند ایران به هیچ عنوان تخطی از قطعنامه 2231 را نخواهد پذیرفت، حق مسلم ایران است که به زودی از تحریم تسلیحاتی در چارچوب این قطعنامه خارج شود. البته ما چه سلاح بسازیم و چه خریداری کنیم برای دفاع خودمان و ملت هاست. سلاح ما بنزین بر آتش نیست و آبی است بر آتش. با این سلاح ما شعله‌ها را خاموش می‌کنیم و نمی‌گذاریم جنگی آغاز و تنشی شکل بگیرد.

روحانی ادامه داد: «آمریکایی‌ها و سایر کشورهایی که فکر می‌کنند توطئه ای پیش روی آنها علیه ملت ایران قابل امکان است بدانند این راه به روی آنها برای همیشه بسته است. البته راه عاقلانه این است که آمریکا توبه کند و به برجام بازگردد و عذرخواهی کرده و غرامت دهد و به تعهدات خودش عمل کند این بهترین راهی است که پیش روی آنهاست البته این جماعتی که امروز حاکم آمریکا هستند چنین عقلی ندارند. تا ببینیم در آینده چه خواهد شد».

این در حالی است که ایالات متحده خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران شد.

روز گذشته مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آراء برای ادامه تحریم تسلیحاتی ایران رای داد همزمان کنگره آمریکا نیز از دونالد ترامپ خواست تا با اعمال فشار دیپلماسی در سطح بین المللی روند ادامه تحریم تسلیحانتی ایران را تسریع بخشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید