دانشمندان هلندی از تولید پادتن ضد ویروس کرونا خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دانشمندان و محققان هلندی دانشگاه اوترخت، اعلام کردند، یک پادتن کشف کردند که قادر است با تخریب پروتئین ویروس کرونا فرم او را تغییر داده و مانع ورودش به بدن انسان می‌شود.

دانشمندان هلندی تاکید کردند برغم اینکه این کشف به عنوان اولین گام برای تولید پادتن برای این ویروس قاتل به شمار می رود اما می تواند گامی نوید بخش برای تولید واکسن ویروس کرونا باشد.

به گزارش مجله هلندی «Nature» (طبیعت) که این تحقیقات را منتشر کرده، این پادتن ابتدا در یک آزمایشگاه ویروس شناسی بر روی سلولهای مصنوعی آزمایش شد و نشان داد که با حمله به پروتیئن ویروس کرونا فرمی که ویروس به وسیله آن وارد بدن انسان می‌شود را تخریب می کند و با تخریب این فرم ویروس برای سیستم دفاعی بدن شناسایی و مورد هجوم قرار می گیرد. این آزمایش در مراحل اولیه است اما به گفته دانشمندان ممکن است بعداً هنگام آزمایش روی انسان به جلوگیری یا درمان Covid-19 و بیماری‌های مرتبط به این نوع ویروس‌ها کمک کند .

محققان دانشگاه می‌گویند، این آنتی بادی که به نام 47D11 معرفی شده است باعث جلوگیری از عفونت سلول‌های کشت شده، توسط ویروس کرونا سندرم حاد تنفسی 2 می‌شود.

به گفته محققان هلندی چنین آنتی بادی خنثی کننده قابلیت نابودی ویروس یا محافظت از یک فرد آلوده نشده در معرض ویروس را دارد.

«برند جان بوش» (Berend-Jan Bosch) استادیار و مسئول این پژوهش از دانشگاه اوترخت گفت: «وقت زیادی لازم است تا کاملا مطمئن شویم این پژوهش علمی چقدر در آزمایش بالینی روی انسان ثمر بخش و دقیق باشد و تا چه اندازه می‌تواند ویروس را شکست بدهد».

وی افزود: «این پژوهش براساس تحقیق‌های تیم ما در گذشته بر روی آنتی بادی‌هایی که کروناویروس مرتبط با ویژگی حاد تنفسی یا به‌ اختصار (SARSr-CoV) که در سال 2002 و 2003 شیوع پیدا کرد را مورد هدف قرار می‌داد، انجام شده است.

ویروس کرونا و عموزادهایش

دانشمندان هلندی همچنین در مطالعه خود توضیح دادند كه آنتی بادی موسوم به 47D11 به پروتئین ویروس کرونا که در آن مخفی می‌شود حمله می كند و شکل و فرم او را به کلی تغییر می دهند با تخریب پروتئین ویروس سیستم دفاعی بدن اجازه ورود آن به سلول‌های انسان را نمی‌دهد.

یکی از راه‌هایی که این ویروس کرونا سیستم دفاعی بدن را با آن فریب می‌دهد همین لایه پروتئینی است که با تخریب آن ویروس پوششی که در آن مخفی شده را از دست داده و برای سیستم دفاعی بدن نمایان می‌شود.

این آنتی ویروس نه تنها ویروس کرونا را از بین خ.واهد برد بلکه عموزاده‌های آن از قبیل «سارس» و غیره را نیز از بین خواهد برد.

دانشمندان هلندی این آزمایش آنتی بادی امیدوارکننده را روی موش‌هایی که از نظر ژنتیکی دستکاری شده‌اند، اجرا کردند که جواب آن مثبت بود.

دانشمندان می‌گویند این نوع پادتن یا آنتی بادی مونوکلونال شده‌ در بررسی‌های اولیه در آزمایشگاه نشان داد که مانع از ورود ویروس جدید کرونا به داخل سلول‌ها می‌شود.

از تولید این پادتن به عنوان گامی اولیه اما امیدوارکننده در راستای کشف درمان برای بیماری همه گیر «کووید 19» یاد شده است.

به گفته پژوهشگران این پادتن ممکن است در آینده به تنهایی یا با ترکیب دارویی در جلوگیری از ابتلا به بیماری «کووید 19» و یا درمان آن موثر باشد. با این حال محققان دانشگاه اوترخت در هلند که این پادتن تک تیره را تولید کرده اند، می‌گویند که تحقیقات بیشتری برای تائید یافته آنها باید انجام شود.

پادتن «» (47D11) به پروتئینی که بر روی سطح نوع جدید ویروس کرونا قرار دارد حمله می کند. این پروتئین که به ویروس جدید کرونا حالت تاجی شکل می دهد به ویروس امکان می دهد تا وارد سلول بدن انسان شود. در آزمایش هایی که دانشمندان دانشگاه اوترخت با استفاده از پادتن «47D11» انجام دادند نه تنها پروتئین موجود بر روی سطح ویروس جدید کرونا خنثی شد بلکه پروتئین ویروس سارس نیز از بین رفت. به این ترتیب پادتن «47D11» ممکن است در آینده برای مقابله با دیگر انواع ویروس کرونا نیز موثر باشد.

طبق گزارش مجله «Nature» پادتن‌های (Monoclonal antibodies) پروتئین‌هایی هستند که در آزمایشگاه تولید می‌شوند. این پادتن‎ها مشابه پادتن‎هایی هستند که بدن انسان برای مقابله با باکتری و ویروس تولید می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید