حکومت افغانستان: اعمال وحشیانه علیه شهروندان ما در مرز ایران جنایتی نابخشودنی‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 6 مه در توییتی نوشت، اعمال وحشیانه علیه شهروندان افغان در مرز ایران جنایاتی نابخشودنی است.

صدیقی در ادامه نوشت: «اعمال وحشیانه و غیرانسانی که باعث شهادت شماری از شهروندان مظلوم ما در مرز با ایران گردید، جنایات نا بخشودنیست. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان این رویداد اسف بار را، به¬منظور تأمین عدالت، به گونه جدی پیگیری می‌کند».

در همین حال، محمد حنیف اتمر سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور خارجه افغانستان در توییتی نوشت: «ظلم و وحشتی که باعث شکنجه و شهادت مردم مظلوم ما در مرز افغانستان و ایران گردیده، خاطر ملت را به شدت اندوهگین ساخته است. این غم، غم مشترک ماست. به هموطنان خویش اطمینان می‌دهیم که تا رسیدن به حق و عدالت این جنایت بابخشودنی را با تمام امکانات دیپلماسی کشور پیگیری خواهیم کرد».

از جانب دیگر، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت کابل، کمیشنری عالی حقوق بشر و کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خواسته که یک هیأت مشترک با ترکیب نمایندگان دولت افغانستان، دولت ایران و نهادهای حقوق بشری سازمان ملل تشکیل دهند تا رویداد یادشده را به‌ صورت «همه‌جانبه» و «دقیق» بررسی کنند.

اما وزارت امور خارجه افغانستان سه‌شنبه 5 مه 2020 با نشر اعلامیه‌ای گفت که کابل و تهران روی تشکیل یک هیأت مشترک برای بررسی کشته شدن شماری از کارگران افغان از سوی مرزبانان ایرانی توافق کرده‌اند.

براساس این اعلامیه، این هیات برای بررسی چگونگی کشته‌شدن شماری از شهروندان افغان در مرز با ایران را بررسی می‌کنند. هدف این تحقیق، دست‌یابی به حقیقت و تأمین عدالت عنوان شده است.

گفتنی است که برخی از کارگران افغان مدعی شدند که مرزبانان ایرانی بامداد شنبه 2 مه امسال 57 کارگر افغان را پس از شکنجه و دشنام به رودخانه هریرود انداختند که در نتیجه 23 کارگر جان باختند. اما دولت ایران ادعای به آب انداختن کارگران افغان توسط مرزبانان ایرانی را تکذیب کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید