حمله معترضان افغان بر یک راننده ایرانی در مرز اسلام‌قلعه هرات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقام‌های ولایت هرات افغانستان تایید کردند که معترضان خشمگین چهارشنبه 6 مه در شاهراه هرات – اسلام‌قلعه بالای موتر باربری یک راننده ایرانی حمله کردند و شیشه‌های موترش را شکستند.

مهرالله بلوچ کمیسار اسلام‌قلعه ولایت هرات افغانستان به روزنامه «اطلاعات روز» گفت، ده‌ها نفر از باشندگان شهرک اسلام‌قلعه این ولایت، در

واکنش به شکنجه‌ و به آب انداختن مسافرین افغان توسط مرزبانان ایرانی در بازار «قدوس آباد» این شهرک دست به تجمع اعتراضی زدند و شاهراه هرات اسلام‌قلعه را برای چهار ساعت بستند. شهرک اسلام‌قلعه نقطه صفری میان افغانستان و ایران است.

وی علاوه کرد، معترضان خشمگین بر موتر باربری یک راننده‌ ایرانی حمله کردند و شیشه‌های موترش را شکستاندند.

مهرالله بلوچ اظهار کرد، در حال حاضر شاهراه هرات – اسلام‌قلعه باز است. در همین حال معترضان افغان، مرزبانان ایرانی را به نقض قوانین حقوق بشری متهم می‌کنند.
هم چنان برخی از فعالان مدنی ولایت هرات سه‌شنبه 5 مه نیز در مقابل دفتر والی این ولایت در یک تجمع اعتراضی برخورد مرزبانان ایرانی با شهروندان افغان را یک عمل غیرانسانی و خلاف قوانین حقوق بشری خوانند.

این معترضان هشدار دادند، اگر به حقوق قربانیان افغان رسیدگی نشود، آنها با راه اندازی تظاهرات گسترده کنسولگری ایران در هرات را می‌بندند.
از سوی دیگر، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 6 مه در توییتی نوشت، اعمال وحشیانه علیه شهروندان افغان در مرز ایران جنایاتی نا بخشودنی است.
صدیقی در ادامه نوشت: «اعمال وحشیانه و غیرانسانی که باعث شهادت شماری از شهروندان مظلوم ما در مرز با ایران گردید، جنایات نا بخشودنیست. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان این رویداد اسف بار را، به منظور تأمین عدالت، به گونه جدی پیگیری می‌کند».

در همین حال، محمد حنیف اتمر سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور خارجه افغانستان در توییتی نوشت: «ظلم و وحشتی که باعث شکنجه و شهادت مردم مظلوم ما در مرز افغانستان و ایران گردیده، خاطر ملت را به شدت اندوهگین ساخته است. این غم، غم مشترک ماست. به

هموطنان خویش اطمینان می‌دهیم که تا رسیدن به حق و عدالت این جنایت بابخشودنی را با تمام امکانات دیپلماسی کشور پیگیری خواهیم کرد».
گفتنی است که برخی از شهروندان افغان مدعی شدند که مرزبانان ایرانی بامداد شنبه 2 مه امسال 57 کارگر افغان را پس از شکنجه و دشنام به رودخانه هریرود انداختند که در نتیجه 23 کارگر جان باختند. اما دولت ایران ادعای به آب انداختن کارگران افغان توسط مرزبانان ایرانی را تکذیب کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید