امریکا به تحقیقات در خصوص غرق شدن پناهجویان افغانی در مرز با ایران کمک می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفارت آمریکا در کابل اعلام کرد، حاضر به کمک در امر اجرای تحقیقات جاری از سوی افغانستان، پیرامون کشته شدن شماری از پناهجویان افغانی در مرز با ایران است.

این ابراز آمادگی در حالی است که اتهامات علیه مرزبانی ایران در خصوص شکنجه این پناهجویان افغانی و انداختن آنها به رودخانه، قویا مطرح می‌باشد.

در همین اثنا «کمیته حقوق بشر افغانستان» اعلام داشت، «با نجات یافتگان از این حادثه صحبت کرده و آنها تاکید داشتند که هدف ضرب و شتم و شکنجه به دست سربازان ایرانی قرار گرفته‌اند».

دولت افغانستان اعلام داشت که تحقیقات پیرامون کشته شدن 23 پناه جوی افغانی که پیکرشان در رودخانه مرزی «هریرود» بین ایران و أفغانستان، پیدا شده را آغاز کرده است. این افراد از جمله 57 پناهجوی افغانی بودند که پس از ضرب و شتم و شکنجه، با انداخته شدن در روخانه، به زور اخراج شدند.

از سوی دیگر سفارت آمریکا در کابل سه شنبه 5 مه، طی توئیت های متعددی عنوان ساخت: ما هم در نگرانی پیرامون گزارش های مربوط به کشتار و اهانت به مهاجران افغانی در طول مرز با ایران، با دولت أفغانستان و جامعه مدنی و مردم، همداستان هستیم».

در ادامه توئیت آمده است: «ما از تصمیم افغانستان برای گشودن پرونده تحقیقات، پشتیبانی کرده و از ایران می‌خواهیم، ضمن همکاری کامل، افراد متخلف و مقصر در این حادثه را مورد بازخواست قرار دهد».

از سوی دیگر، الیس ولز نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور جنوب آسیا، عنوان نمود: «رفتار تند و زننده ایران با مهاجران افغانی طبق آنچه در این گزارش‌ها آمده، وحشت آفرین است. ما از فراخوان‌ها برای اجرای تحقیقات فراگیر حمایت می‌کنیم. افرادی که ثابت شود دست به چنین موارد نقض حقوق بشر زده‌اند، باید مورد بازخواست قرار بگیرند».

این حادثه دلخراش بازتاب وسیعی، در سطح داخلی و افکار عمومی افغانستان داشته و مطالبات مردمی و پارلمانی برای اعمال فشار بر ایران برای بازخواست از عاملان این جنایت افزایش یافته است اما ایران بشکل رسمی، این اتهام ها در دست داشتن پلیس مرزی خود به دستگیری، شکنجه و غرق کردن پناهندگان افغانی را رد کرده است.

جنبش طالبان نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن« رفتار خشن» با این پناهجویان، از ایران خواسته « روابط حسن همجواری و برخورد محبت آمیز و برادری اسلامی» را رعایت کرده و عاملان این جنایت را مورد بازخواست قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید