اسپر: چین اجازه دهد با اولین مبتلایان به کرونا در خاکش تحقیق کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا، شامگاه سه شنبه 5 مه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مارک میلی رئیس ستاد نیروهای ایالات متحده که در پنتاگون برگزار شد، بار دیگر به موضوع چین و منشاء بیماری همه‌گیر کرونا که موجب کشته شدن بیش از یک چهارم میلیون نفر در سراسر جهان و فلج کردن اقتصادهای بزرگ جهان شد، پرداخت.

اسپر با تأکید بر لزوم اینکه چین به جامعه جهانی و دانشمندان اجازه دهد تا برای یافتن منشاء و منبع ویروس کرونا خاک آن کشور را بررسی کنند ، اظهار داشت: «چین باید به ما اجازه دهد تا وارد خاک این کشور شویم و با اولین بیماران مبتلا به ویروس کرونا ملاقات کنیم علاوه بر این با تیم‌های پزشکی که در در اولین مراحل شیوع این بیماری با آن تعامل کردند».

وزیر دفاع آمریکا گفت، پکن نباید تلاش کند که با دادن ماسک‌هایی که کار نمی کند و توزیع آن ماسک‌ها به شرایطی در برخی از کشورها تلاش کند چهره زیبایی از خود برای جهانیان نشان دهد.

وزیر دفاع آمریکا بار دیگر بر موضع كشور متبوعش در قبال چین تاکید کرد و گفت: « چینی ها از ابتدا شفاف نبودند. اگر شفاف تر، صریح تر و درهای خود را باز کرده بودند،این اجازه را به ما می دادند كه نه تنها به مبتلایان کرونایی در خاکشان برسیم بلکه ویروس موجود در آنجا را هم می توانستیم راحت‌تر بشناسیم، اما امروز ما در وضعیت کاملا مختلفی هستیم».

بهتر است چین درهای خود را به روی بازرسان باز کند

از سوی دیگر مایک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریكا نیز از چین خواست تا به صورتی بازتر با مسئله برخورد کند.

رئیس ستاد آمریکا گفت: «بهتر است كه چین درهای خود را به روی بازرسان بین المللی باز بگذارد و اجازه دهد تا وظایف خود را انجام دهند تا جهان به طور قطع بداند كه ویروس از كجا شروع شده است».

رئیس ستاد نیروهای آمریکاآیا پرسید: «آیا کورونا از آزمایشگاه ویروس‌ها در ووهان خارج شد؟ آیا اولین بار در بازار مرطوب موجود در ووهان ظاهر شد؟ پاسخ را ما نمی دانیم، اما چندین نهاد مدنی، اجتماعی دولتی و غیر دولتی به دنبال این پاسخ هستند».

منشاء ویروس و اتهام چین از سوی آمریکا

مقامات آمریکایی طی روزهای گذشته تاکید کردند که منبع و منشاء ویروس کرونا آزمایشگاهی در ووهان بوده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد منشاء شیوع ویروس کرونا روز پنجشنبه گفت، شواهدی را ملاحظه کرده که نشان می‌دهد منشاء این ویروس یک آزمایشگاه در چین بوده‌ است.

این در حالی است که دفتر رئیس نهاد ملی اطلاعاتی آمریکا گفته بود که منشاء شیوع ویروس کرونا را در دست بررسی دارد. این دفتر در عین حال گفته است که مشخص شده است که ویروس کووید-19 از لحاظ ژنتیکی یک ویروس «دستکاری» شده نیست.

همچنین مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا نیز روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت: «شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد این ویروس از آزمایشگاهی در ووهان آمده است.»

مایک پومپئو گفت: «تا به اینجا بهترین کارشناسان بر این باورند که این ویروس ساخته بشر است. دلیلی ندارم که این گفته را باور نداشته باشم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size