اتمر: جنایت نابخشودنی به حق کارگران افغان را با تمام امکانات پیگیری خواهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد حنیف اتمر سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور خارجه افغانستان در تازه‌ترین توییتی نوشت، جنایت نابخشودنی به حق کارگران افغان را با تمام امکانات دیپلماسی پیگیری خواهد کرد.

اتمر در ادامه نوشت: «ظلم و وحشتی که باعث شکنجه و شهادت مردم مظلوم ما در مرز افغانستان و ایران گردیده، خاطر ملت را به شدت اندوهگین ساخته است. این غم، غم مشترک ماست. به هموطنان خویش اطمینان می‌دهیم که تا رسیدن به حق و عدالت این جنایت نابخشودنی را با تمام امکانات دیپلماسی کشور پیگیری خواهیم کرد».

در همین حال، وزارت امور خارجه فغانستان سه‌شنبه 5 مه 2020 با نشر اعلامیه‌ای گفت که کابل و تهران روی تشکیل یک هیأت مشترک برای بررسی کشته شدن شماری از کارگران افغان از سوی مرزبانان ایرانی توافق کرده‌اند.

براساس این اعلامیه، این هیات برای بررسی چگونگی کشته‌شدن شماری از شهروندان افغان در مرز با ایران را بررسی می‌کنند. هدف این تحقیق، دست‌یابی به حقیقت و تأمین عدالت عنوان شده است.

گفتنی است که برخی از کارگران افغان مدعی شدند که مرزبانان ایرانی بامداد شنبه 2 مه امسال 57 کارگر افغان را پس از شکنجه و دشنام به رودخانه هریرود انداختند که در نتیجه 23 کارگر جان باختند.

در همین حال، الیس ویلز معاون وزارت خارجه آمریکا، در امور آسیای جنوبی و مرکزی سه شنبه 5 مه در توییتی نوشت، رفتار بی‌رحمانه ایران و سواستفاده از مهاجرین افغان که براساس ادعاها منجر به شکنجه، قتل و انداختن آنها به رودخانه شده، «وحشتناک» است. ویلز نوشت: «ما از تحقیقات همه‌جانبه در این راستا حمایت می‌کنیم و عاملان این حادثه باید پاسخگو باشند».

از جانب دیگر، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر اعلامیه‌ای برخورد مرزبانان ایرانی با کارگران افغان را «بی رحمانه، تکان دهنده و فاجعه بار» خوانده و آن را نقص آشکار اصول و ارزش‌های حقوق بشری و حقوق مهاجران و پناهندگان عنوان کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرده که عاملان این رویداد باید دستگیر به عدالت سپرده شوند و برای قربانیان این حادثه جبران خسارت شود.

این کمیسیون از دولت افغانستان، کمیشنری عالی حقوق بشر و کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خواسته شده که یک هیأت مشترک با ترکیب نمایندگان دولت افغانستان، دولت ایران و نهادهای حقوق بشری سازمان ملل تشکیل دهند تا رویداد یادشده را به‌ صورت «همه‌جانبه» و «دقیق» بررسی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید