اکثریت کنگره از ترامپ خواستند تا تحریم بین‌المللی فروش اسلحه به ایران را تمدید کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اکثریت نمایندگان کنگره آمریکا از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، از دولت ترامپ خواستند، فشار خود را در راستای تمدید تحریم خرید و فروش اسلحه که از سوی سازمان ملل بر ایران اعمال شده است را وارد کند.

387 تن از اعضای این دو حزب در جلسه روز دوشنبه 4 مه کنگره آمریکا از وزارت خارجه این کشور خواستند، « دیپلماسی مقتدرانه » را در راستای تمدید تحریم مزبور و همچنین محدودیت سفر افرادی به آمریکا در پیش بگیرند که به اعمال سیاست های ایران در انتشار سلاح ىر داخل کمک می‌کنند.

آنها در نامه ای خطاب به مایک پمپئو وزیر خارجه، خواستار پیگیری تمدید تحریم فروش سلاح به ایران شدند که صلاحیت آن در 18 اکتبر آینده، به سر خواهد رسید.

در این نامه امده است: «ما نگرانیم که انقضای تاریخ صلاحیت این تحریم، به اقدام برخی کشورها به خرید و فروش سلاح به و از ایران منجر شود. وانگهی چه بسا کشورهای دست اندرکار فعالیت های شرورانه ایران چنین برداشتی داشته باشند که پس از پایان مدت این تحریم سازمان ملل علیه ایران، از قدرت قانونی لازم برای متوقف کردن روند نقل و انتقال سلاح به ایران، برخوردار نمی‌باشند».

نمایندگان اکثریت کنگره به وزارت خارجه توصیه کردند، همکاری لازم با «هم پیمانان و شرکای همداستان در این خصوص» صورت بگیرد تا پشتیبانی مطلوب بین المللی در این راستا فراهم شده و « این توضیح به جامعه جهانی داده شود که تحریم های آمریکا در خصوص روند نقل و انتقال سلاح به و از ایران، همچنان ادامه داشته و بشکلی کامل به مورد اجرا در خواهد آمد».

رهبری گروه متشکل از اعضای دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در کنگره بر عهده الیوت انجل، رئیس کمیسیون روابط خارجی کنگره و نماینده حزب دموکرات از نیویورک و همچنین مایکل ماکول، نماینده ایالت تگزاس در کنار استفانی مورفی نماینده حزب دموکرات از فلوریدا و برایان فیتزپاتریک نماینده جمهوری خواه از پنسیلوانیا می باشد که این گروه، اکثریت متشکل از سه چهارم نمایندگان کنگره را رهبری می کنند
نظام ایران، واکنش های تناقض آمیزی را در سطوح رسمی در برابر مصوبه تمدید تحریم معاملات اسلحه علیه خود نشان داد زیرا در حالی که سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه 4 مه تاکید کرد، در صورتی که آمریکا موفق به تمدید تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران شود، برجام عملا پایان یافته خواهد بود، سخنگوی دولت حسن روحانی در همان روز عنوان کرد که « ما به هیچ وجه درنظر نداریم از برجام بیرون برویم».

گفتنی است که ایران از آغاز سال 2007 در معرض تحریم تسلیحاتی قرار گرفت اما مطابق قطعنامه 2231 شورای امنیت در پی امضای برجام در سال 2015، مدت صلاحیت این تحریم در 18 اکتبر سال جاری به پایان خواهد رسید.

با این حال با توجه به اقدامات ایران در نقض این قطعنامه بین المللی از طریق آزمایش موشک های بالستیک دارای قابلیت حمل کلاهک های هسته ای، آمریکا ظرف چند هفته گذشته در حال تدوین پیش نویس قطعنامه ای است که خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است.

علی شمخانی، دبیر شواری عالی امنیت ملی ایران، یکشنبه گذشته هشدار داد، در صورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از سوی سازمان ملل، «برجام برای همیشه خواهد مرد».

در همین اثنا آمریکا، ابراز« امیدواری» کرده است که شورای امنیت، تحریم تسلیحاتی اعمال شده علیه ایران را پیش از انقضای مدت صلاحیت آن در اکتبر آینده ، تمدید کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید