گروه طالبان از روند آزادی زندانیان‌شان توسط دولت افغانستان استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تازه‌ترین توییتی از روند آزادی زندانیان این گروه از سوی دولت افغانستان استقبال کرد.

شاهین نوشت: «در سه روز گذشته از زندان های اداره کابل 300 تن زندانی‌های ما رها شدند که ما از آن استقبال می‌کنیم. ولی این کافی نیست، باید روند رهایی تسریع شود تا آنها از مرض کرونا نجات داده شوند و راه برای آغاز مذاکرات بین الافغانی زودتر هموار گردد».

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر تاکید کرده که این گروه نیز به رهایی زندانیان دولت افغانستان ادامه می‌دهد.

نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس امضای توافقنامه صلح با آمریکا، باید پنج هزار زندانی‌شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند پس از آن مذاکرات بین الافغانی شروع خواهد شد. این توافقنامه به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

از سوی دیگر، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان دوشنبه 4 مه اعلام کرد، 98 زندانی دیگر طالبان به منظور تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا از زندان پلچرخی کابل آزاد شدند.

این دفتر با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «روند رهایی زندانیان طالبان براساس فرمان رئیس‌جمهور غنی، با در نظر داشت وضعیت صحی، سن و مدت مجازات باقی‌مانده آنان، به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا ادامه دارد».

براساس این اعلامیه، تا کنون در مجموع 748 زندانی طالبان توسط دولت افغانستان آزاد شده‌اند. هم چنان گروه طالبان نیز اعلام کرده که تا کنون 112 زندانی دولت افغانستان را آزاد کرده اند.

گفتنی است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان اخیراً اعلام کرد، مبادله زندانیان و کاهش خشونت سریع‌ترین وسیله برای آتش‌بس دایمی در افغانستان است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size