تصویری؛ کشتی‌های ترکیه حامل مزدوران سوری در سواحل لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته منابعی در ارتش لیبی به العربیه نت، ترکیه در جهت حمایت از گروه‌ها و شبه‌نظامیان هم پیمان با دولت الوفاق، کشتی‌های حامل هزاران نفر از عناصر مزدور مسلح سوری را به سواحل لیبی فرستاده و تجهیزات نظامی و سلاح‌های با کیفیت را نیز روانه این کشور ساخته که تماما در راستای بسترسازی لازم برای حمله نظامی به شهر ترهونه، کانون اصلی ارتش لیبی در غرب این کشور قرار دارد.

شبه نظامیان مزدور در لیبی
شبه نظامیان مزدور در لیبی

براساس اطلاعات گرد آوری شده توسط سیستم نظارت و پیگیری فرماندهی کل ارتش لیبی از افسران حاضر در محورهای نبرد در طرابلس پیرامون تحرکات نیروهای دولت الوفاق که العربیه نت از مضمون آنها مطلع شده، کشتی‌های حامل مزدوران سوری، اواخر هفته گذشته در آب‌های نزدیک سواحل لیبی لنگر انداخته و عناصر مزدور، بوسیله قایق‌های ماهیگیری به سواحل لیبی انتقال داده شدند.

مزدوران دولت الوفاق لیبی
مزدوران دولت الوفاق لیبی

یک افسر ارتش لیبی به نقل از یکی از ماهیگیرانی که در انتقال جنگجویان سوری به ساحل القره بوللی، شرکت کرده بود، عنوان کرد که حداقل 14 قایق در روند حمل شبانه مزدوران از دریا به ساحل، شرکت داشتند؛ به این شکل که هر قایق، در 4 نوبت رفت و برگشت به طور میانگین، 20 عنصر مزدور سوری را در ازای دریافت 500 دینار لیبی به ساحل می‌برد.

او افزود: مزدوران غیر مسلح بودند اما یونیفورم نظامی پوشیده و كیسه‌های ورزشی كوچک نیز با خود داشتند و گروه های مسلح آنها را تحویل گرفته و به وسیله خودروهای ویژه انتقال دادند.

حمله به ترهونه

ارتش لیبی همچنین از حرکت نیروهای الوفاق در راستای انجام حمله بزرگ نظامی به شهر ترهونه(65 کیلومتری شرق طرابلس) در روزهای آینده با برخورداری از پشتیبانی پرسنلی و لجستیکی ترکیه پرده برداشت تا به حدی که تراکم فشرده نیرو در محور القره بوللی (50 کیلومتری شرق طرابلس) و تجمع عناصر مسلح در مناطق پروژه النعام، تامین اجتماعی و مجاورت مسجد النور، رصد شده و یک زاغه بزرگ و جدید مهمات و جنگ افزارهای نظامی و وسایل نقلیه زرهی حامل انواع سلاح‌ها نیز به شکل بی‌سابقه نیز در حومه شهر مشاهده شده‌اند.

این نقل و انتقال های نظامی درحالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی تلویزیونی روز دوشنبه 4 مه ، پس از ریاست جلسه هیات دولت، تاکید کرد که به زودی «خبرهای خوبی از لیبی» خواهد آمد.

او خاطرنشان کرد که ترکیه همچنان به حمایت از نیروهای دولت الوفاق در طرابلس، در رویارویی با نیروهای ارتش لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر ادامه می دهد.

ترکیه علنا از دولت الوفاق در ابعاد نظامی و دیپلماتیک حمایت می‌کند که این حمایت از طریق ارسال جنگ افزار و عناصر مسلح سوری و همچنین افسران و مستشاران نظامی، زیر پوشش توافق امنیتی و نظامی میان دو کشور عرضه می شود که در دسامیر گذشته به شیوه ای جنجال برانگیز امضا شد.

این سیاست ترکیه به هدف پائین آوردن کفه ترازو به نفع دولت الوفاق و برخی گروه‌های شبه نظامی وابسته به گروه اخوان المسلمین در لیبی است.

در حالی که بر اساس توافق برلین که ترکیه نیز آن را امضا کرده صریحا از کشورهای خارجی خواسته شده تا از حمایت طرف‌های داخلی موجود در درگیری های لیبی یا دخالت در امور این کشور، خوداری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم