سازمان جهانی بهداشت از روایت چین درباره بحران کرونا حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت شامگاه دوشنبه 4 ماه مه 2020 تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا هیچ‌گونه دلیلی در دفاع از ادعاهای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر این‌که منشأ ویروس جدید کرونا و اولین کانون انتشار آن آزمایشگاهی در شهر ووهان چین است، ارائه نداد.

به گزارش خبرگزاری‌ها مایکل رایان مدیر اورژانس‌ سازمان جهانی بهداشت طی کنفرانسی خبری ضمن اعلام این که سازمان با استناد به دلایل کار می‌کند، ابراز امیدواری کرد چنانچه واشینگتن اطلاعات و دلایلی درباره منشأ ویروس کرونا در دست داشته باشد به اشتراک بگذارد.

مایکل ریان گفت سازمان جهانی بهداشت بر دلایلی که در دست دارد استناد می‌کند و پس از تفکیک نقشه ژنوم دلایلی که در دست است نشان می‌دهد که ویروس کرونا با منشأ طبیعی است.

تنش و تبادل اتهام‌‌ها

تنش‌ها و تبادل اتهام‌ها میان واشینگتن و پکن درباره کرونا روبه افزایش است و در نقطه عطفی تنش‌آمیز قرار گرفته است، دونالد ترامپ که پیش‌تر کرونا را ویروس چینی نامیده اکنون اتهام چین درباره این‌که ارتش آمریکا ناقل این ویروس است را به تمسخر گرفت.

اکنون تبادل اتهام‌ها در پی اظهارات مایک پمپئو در این خصوص که گفته کشورش دلایل زیادی در دست دارد که نشان می‌دهد ویروس از آزمایشگاهی در ووهان به بیرون سرایت کرده است، وارد فاز جدیدی شده است.

سیاسی کردن مسأله دیگر اتهامی است که به دو کشور نسبت داده شده به همین ترتیب ترامپ تهدید کرد چنانچه ثابت شود چین اطلاعاتی را پنهان و اطلاعات گمراه کننده‌ای را منتشر کرده باشد آمریکا تحریم‌ها و از جمله آن تعرفه‌های گمرکی سنگینی را علیه پکن اعمال خواهد کرد.
این در حالی است که برخی عقیده دارند ترامپ این اتهامها را با هدف تاثیرگذاری بر روند اتخابات مطرح می‌کند و در این راستا مسئولیت را متوجه چین می‌کند.

مسئولان آمریکایی سال‌های گذشته در پیام‌هایی نسبت به عدم رعایت استانداردها و تدابیر ایمنی در آزمایشگاه ووهان هشدار داده بودند.

اکنون اما نگرانی‌های آمریکا درباره پنهان‌کاری‌های چین است که اطلاعاتی را درباره ویروس تغییر و انتشار یافته کرونا پنهان کرده گمانه‌زنی و شک و تردید‌ها درباره این‌که انتشار آن در نتیجه خطای علمی یا اقدام عمد اتفاق افتاده را به شدت افزایش داده است.

از طرفی چین اتهام‌های پمپئو را جنون‌آمیز توصیف کرد و در واکنش به آن دولت آمریکا از موضع خود عقب‌نشینی نکرده است که ادامه این روند تنش‌آمیز در آینده منجر به وقوع توفانی در روابط این دو رقیب تجاری بزرگ خواهد شد

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size