اپیدمیولوژیست کاخ سفید: ویروس کرونا از آزمایشگاه خارج نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

علی‌رغم بحث‌های داغ «سیاسی» در واشینگتن میان مقامات آمریکایی در مورد منشاء بیماری همه گیر کرونا، که از زمان شیوع آن در دسامبر گذشته در چین تاکنون جان حدود یک چهارم میلیون نفر را گرفته است و برغم نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی پکن اما اکنون آنتونی فاوچی مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی ایالات متحده آمریکا، در مصاحبه‌ای گفته است، هیچ دلیلی علمی دال بر نشت یا خروج این ویروس کرونا از آزمایشگاه‌ها وجود ندارد.

در حالی که مقامات آمریکا و چین به تبادل اتهامات در باره منشاء این بیماری ادامه می‌دهند و برغم اظهارات دونالد ترامپ و وزیر خارجه‌اش مایک پومپیو، مبنی بر اینکه به احتمال قوی ویروس جدید کرونا از طریق آزمایشگاه‌ تحقیقاتی فوق حساسی که در ووهان قرار دارد و سال‌هاست روی ویروس‌های کرونا کار می‌کند به بیرون نشت کرده است، آنتونی فاوچی که یکی از متخصصان اصلی تیم کاخ سفید برای مقابله با ویروس نوظهور کرونا محسوب می‌شود، در مصاحبه‌ای با روزنامه « National Geographic » گفته است: « اگر به تکامل ویروس در خفاش‌ها و آنچه اکنون وجود دارد نگاه کنید، شواهد علمی قوی وجود دارد که نشان می دهد این ویروس نمی تواند به صورت مصنوعی یا عمدی در آزمایشگاه دستکاری شود».

او ادامه داد: «همه نشانه‌های تکامل تدریجی ویروس که با گذشت زمان در طبیعت تکامل یافته و سپس با یک پرش به شاخه‌های مختلفی تبدیل شده و بعد به دیگر جاها منتقل شده است، به صورت آشکار مشخص می‌شود».

او همچنین این احتمال را رد کرد که شخصی ویروس کرونا را در طبیعت کشف کرده و سپس آن را به آزمایشگاه رسانده و بعد از آن ویروس به طور اتفاقی به خارج نشت شده باشد.

ویروس کرونا به این زودی از بین نمی‌رود

این اپیدمیولوژیست آمریکایی گفت: «من فکر نمی‌کنم این ویروس به این زودی‌ها از بین خواهد رفت فکر کنم تا مدتی با ما خواهد ماند و اگر فرصتی به او داده شود، دوباره ظاهر می‌شود».
مایک پومپیو وزیر خارجه آمریکا گفت دلایلی در دست دارند که نشان می‌دهد ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان به بیرون راه پیدا کرده است.

سازمان جهانی بهداشت: دلیلی وجود ندارد که منشاء ویروس ووهان است

«میشل رایان» مدیر اجرایی «برنامه اضطرارهای سلامتی» در سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که این نهاد تاکنون هیچ داده‌ای که ثابت کند ویروس کووید -19 دارای سرمنشأ غیرطبیعی است، از آمریکا دریافت نکرده است.

رایان در این باره گفت: «ما تاکنون هیچگونه داده یا مدرک خاصی از دولت آمریکا در ارتباط با سرمنشأ ادعایی این ویروس دریافت نکرده‌ایم. از دیدگاه ما، این موضوع در حد یک گمانه زنی باقی می‌ماند و مانند هر سازمان مبتنی بر شواهد و مدارک، بسیار مشتاقیم هرگونه اطلاعاتی در مورد منشأ این ویروس را دریافت کنیم… بنابراین اگر داده ها و شواهد در دسترس باشند، این به دولت آمریکا مربوط است که تصمیم بگیرد آیا و چه زمانی این اطلاعات را به اشتراک بگذارد، اما سازمان جهانی بهداشت نیز موظف است که در این مورد بخصوص بر اساس یک پشتیبانی اطلاعاتی عمل کند».

این مقام سازمان بهداشت جهانی در ادامه افزود: «بنابراین ما بر آنچه که می دانیم و شواهدی که در اختیار داریم و به ما نشان می‌دهند که این ویروس خود دارای منشأ طبیعی است، تمرکز می کنیم و لازم است که در مورد منشأ طبیعی و به ویژه میزبان واسطه آن اطلاعات بیشتری بدست آوریم».

گفتنی است که اظهارات این مقام سازمان جهانی بهداشت در واقع واکنشی است به مقامات واشنگتن و پکن بر سر منشأ این ویروس همه گیر که تاکنون بیش از سه میلیون فرد را در سرتاسر جهان مبتلا کرده است.

رد اتهام واشنگتن از سوی مقامات پکن

سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه گذشته در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «آنچه در رسانه‌های آمریکایی گفته می‌شود مبنی بر آنکه کووید 19 از آزمایشگاهی در ووهان به بیرون اشاعه یافته هیچ پایه و اساس علمی ندارد».

او گفت: «در مورد انتشار ویروس و دیگر فرضیات هیچ سند و مدرک علمی وجود ندارد».

فاکس نیوز در گزارشی به نقل از منابع ناشناس گفته بود که اولین ناقل کووید 19 کارمندی در آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان موسسه ویرولوژی بوده است. این منابع گفته بودند که منشا کروناویروس آزمایشگاهی است تا یک سلاح بیولوژیک اما چین قصد عمدی در نشت آن از خارج از آزمایشگاه نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم