ولسوال گلران هرات: کارگران افغان توسط مرزبانان ایرانی با «بیل و انبر» شکنجه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالغنی نوری ولسوال(فرماندار) ولسوالی گلران ولایت هرات افغانستان دوشنبه 4 مه تایید کرد، کارگران افغان توسط مرزبانان ایرانی با «بیل و انبر» شکنجه شده بودند و با تهدید اسلحه آنها را به رودخانه انداختند.

نوری به رادیو «سلام وطندار» گفته است، از 50 کارگر افغان که به رودخانه انداخته شدند 30 نفر آن جان سالم به در بردند، اما 20 نفر دیگر جان باختند که اجساد 12 نفر آن پیدا شده و دیگران‌اش ناپدیداند.

وی علاوه کرد، این مهاجران افغان از «دهانۀ ذولفقار» ولسوالی گلران وارد خاک ایران شدند، اما نیروهای مرزی ایران با «بیل و انبر» به جان آنان افتاده و با استفاده از اسلحه آنان را در رودخانۀ هریرود غرق کردند که مردم منطقه تا بخش‌هایی از ولایت نیمروز دریا را بررسی کردند، اما هیچ اثری از اجساد باقی‌مانده پیدا نکردند.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر اعلامیه‌ای برخورد مرزبانان ایرانی با کارگران افغان را «بی رحمانه، تکان دهنده و فاجعه بار» خوانده و آن را نقص آشکار اصول و ارزش‌های حقوق بشری و حقوق مهاجران و پناهندگان عنوان کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرده که عاملان این رویداد باید دستگیر به عدالت سپرده شوند و برای قربانیان این حادثه جبران خسارت شود.

این کمیسیون از دولت افغانستان، کمیشنری عالی حقوق بشر و کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خواسته شده که یک هیأت مشترک با ترکیب نمایندگان دولت افغانستان، دولت ایران و نهادهای حقوق بشری سازمان ملل تشکیل دهند تا رویداد یادشده را به‌ صورت «همه‌جانبه» و «دقیق» بررسی کنند.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، هیئتی تحت رهبری معین سیاسی این وزارت توظیف شده تا این حادثه را به شکل همه جانبه تحقیق و بررسی نماید، تا در پرتو حقایق موجود تصامیم لازم اتخاذ گردد.

اما وزارت امور خارجه ایران یکشنبه 3 می 2020 ادعای شکنجه و به آب انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را تکذیب کرد.

این وزارت در توییتی نوشت: «این حادثه در خاک افغانستان رخ داده و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران وقوع هر اتفاقی در این ارتباط در خاک کشورمان را رد کرده است. به جهت اهمیت موضوع و به منظور کسب اطلاع دقیق از چگونگی وقوع این حادثه در خاک افغانستان، مراتب را در همکاری با مقامات این کشور تحت بررسی قرار داده‌ایم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید