رهبر اپوزیسیون ترکیه: اردوغان رفتنی است و هیچ تردیدی در آن نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کمال کلیشدار، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق که یکی از مخالفان برجسته رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به شمار می‌رود، در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است، اردوغان با سیاست سرکوب آزادی‌ها و آسیب رساندن به دمکراسی و اقتصاد این کشور دیگر نمی‌تواند به حکومت خود ادامه دهد.

این شخصیت سیاسی مخالف اردوغان گفت، باید نظام پارلمانی قدرتمند بار دیگر به ترکیه بازگردد زیرا که به گفته او نظام ریاست جمهوری زیان‌های زیادی به این کشور وارد کرده است.

این ظهارات کلیشدار در حالی بیان می‌شود که آخرین نظر سنجی در ترکیه نشان داده که محبوبیت اردوغان به شدت کاهش یافته و احتمال پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری آینده بسیار ضعیف است.

کمال کلیشدار رهبر مخالفان ترکیه و رئیس حزب جمهوریخواه خلق، با بیان اینکه اردوغان آگاه است که به ناچار قدرت را ترک خواهد کرد، گفت: «هرکسی برای دوره‌ای خاص می‌تواند در قدرت باقی بماند اما زمانی که پایگاه مردمی را از دست بدهد و نتواند آراء رأی دهندگان را بدست آورد به ناچار از قدرت خارج می‌شود برای اردوغان نیز وضع به این شکل است».

كلیشدار اوغلو در این مصاحبه تلویزیونی با اشاره به بحران کرونا گفت، بحران شیوع ویروس كرونا در ترکیه فرصتی بود برای جامعه تا مردم خوب فکر کنند و شرایط ترکیه به دوران قبل از ویروس برنگردانند.

او افزود، ترکیه بیشترین سهم پیامدهای ناشی از بحران كرونا را داده است زیرا ما فقر را افزایش دادیم و نرخ ها را افزایش دادیم. بیکاری و مفهوم دولت اجتماعی کاملاً از بین رفته است.

کلیشدار گفت، حکومت اردوغان نه تنها به مخالفان گوش فرا نمی‌دهد بلکه حرف هر کسی که مخالف رای اوست را نیز نمی‌شنود، افرادی که کشور را اداره می‌کنند باید بدانند که چگونه در تعامل با دیگران با لیاقت و مودبانه برخورد کنند کما اینکه باید بدانند که چگونه همه را به نفع کشور مهار کنند.

او افزود:«رئیس جمهوری نباید تنها برای حزب خود کار کند و دیگران را به عنوان رقیب ببیند، او تنها فردی است که باید همه را به آغوش بگیرد».

حزب عدالت و توسعه زیان‌های اقتصادی به ترکیه وارد کرد

رهبر مخالفان اردوغان تأکید کرد، دولت در مواجهه با بحران کرونا شکست خورده است دولت مبلغی معادل 56 میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی خارج و روانه بازار کرد، این فقط به منظور ثابت نگه داشتن قیمت لیره در برابر دلار بود که هر 7 لیره ترکیه معادل یک دلار باقی بماند.

او افزود: «دوره حکومت 18 ساله حزب «عدالت و توسعه» موجب شد تا خسارت اقتصادی زیادی به کشور ترکیه وارد شود، تعداد فقرا و بیکاران به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است».

کلیشدار اغلو، شخص برات البیرق وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه و داماد رجب طیب اردوغان را در وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی این کشور مقصر دانست و گفت او از زمانی که پست وزیر خزانه داری را به عهده گرفت تاکنون هیچ برنامه‌ای برای احیای اقتصاد کشور نداشته است.

این عضو برجسته مخالف اردوغان گفت: «دولت ترکیه به یک شرکت خانوادگی تبدیل شده است رئیس جمهوری حکومت می‌کند و دامادش کلید اموال و خزانه کشور را قبضه کرده است».

کلیشدار خواستار استعفای برات البیرق از پست خود شد چرا که به گفته او البیرق تاکنون هیچ ابتکار عملی برای کمک به اقتصاد کشور از خود نشان نداده است.

رهبر مخالفان ترکیه بار دیگر خواستار ایجاد قانون اساسی جدید برای این کشور برای رفع همه موانع آزادی اندیشه، اعتقادات و رسانه‌ها ، آزادی در تشکیل اتحادیه‌های کارگری و اصل تفکیک قوا و استقلال دستگاه قضایی که یکی از مهمترین ارکان حاکمیت قانون است، شد.

او همچنین خواستار ایجاد یک سیستم جدید انتخاباتی شد که تضمین کننده نمایندگی ملت و مجری اراده ملی در وسیع‌ترین مقیاس ممکن در پارلمان ترکیه باشد.

این مخالف همچنین خواستار لغو نظام ریاست جمهوری و بازگرداندن آن به یک نظام پارلمانی قوی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size