توافق شبه‌نهایی برای دادن رأی اعتماد به کابینه الکاظمی در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پارلمان عراق ترجیحا امروز دوشنبه 4 ماه مه 2020 برای دادن رای اعتماد به کابینه پیشنهادی مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید این کشور تشکیل جلسه می‌دهد.

بنا به منابع شبکه «الحدث» توافقی شبه‌نهایی درباره دادن رای اعتماد به دولت الکاظمی در میان نمایندگان پارلمان عراق حاصل شده است.
این در حالی است که فراکسیون‌های سنی، کردی و شیعی عراقی تعهدت کردند با حضور در پارلمان به نفع دولت جدید الکاظمی رای اعتماد بدهند.

منابع الحدث همچنین افزودند که اختلاف بر سر دو وزارتخانه کشور و دفاع به پایان رسیده و سپهبد جمعه عناد وزارت دفاع عراق را بر عهده خواهد داشت و وزارتخانه کشور را سپهبد عثمان الغانمی بر عهده خواهد گرفت.

منابع «الحدث» یادآور شدند که محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق خطاب به وزارت حمل و نقل عراق دستور داده تا امروز دوشنبه پروازهایی را برای انتقال نمایندگانی از استان‌های بصره، اربیل و سلیمانیه به بغداد پایتخت انجام دهند.

پیش‌بینی‌ می‌شود که پارلمان عراق طی جلسه‌ای که فردا سه‌شنبه برگزار شود با کابینه الکاظمی توافق کرده و به آن رای اعتماد دهد، از سویی برخی منابع پیش‌بینی کرده‌اند که جلسه مذکور روز چهارشنبه آینده منعقد خواهد شد.

شایان ذکر است از زمان استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق در دسامبر گذشته تحت فشار تظاهرات‌های گسترده، الکاظمی سومین فردی است که تاکنون برای تصدی مقام نخست وزیری عراق پیشنهاد می‌شود.

دو نامزد پیشین پست نخست وزیری عراق نیز به دلیل دخالت‌های فراکسیون‌های سیاسی استعفا داده بودند.

اکنون مصطفی الکاظمی تنها تا روز 9 ماه مه جاری وقت دارد تا ترکیب کابینه خویش را ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید