وزارت خارجه ایران انداختن مهاجرین افغان به رودخانه را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران یکشنبه 3 می 2020 شکنجه و به آب انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را تکذیب کرد.

این وزارت در توییتی نوشت: «این حادثه در خاک افغانستان رخ داده و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران وقوع هر اتفاقی در این ارتباط در خاک کشورمان را رد کرده است. به جهت اهمیت موضوع و به منظور کسب اطلاع دقیق از چگونگی وقوع این حادثه در خاک افغانستان، مراتب را در همکاری با مقامات این کشور تحت بررسی قرار داده ایم».

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر اعلامیه ای برخورد مرزبانان ایرانی با کارگران افغان را «بی رحمانه، تکان دهنده و فاجعه بار» خوانده و آن را نقص آشکار اصول و ارزش های حقوق بشری و حقوق مهاجران و پناهندگان عنوان کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرده که عاملان این رویداد باید دستگیر به عدالت سپرده شوند و برای قربانیان این حادثه جبران خسارت شود.

این کمیسیون از دولت افغانستان، کمیشنری عالی حقوق بشر و کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خواسته شده که یک هیأت مشترک با ترکیب نمایندگان دولت افغانستان، دولت ایران و نهادهای حقوق بشری سازمان ملل تشکیل دهند تا رویداد یادشده را به‌ صورت «همه‌جانبه» و «دقیق» بررسی کنند.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه افغانستان با نشر اعلامیه ای نوشت، هیئتی تحت رهبری معین سیاسی این وزارت توظیف شده تا این حادثه را به شکل همه جانبه تحقیق و بررسی نماید، تا در پرتو حقایق موجود تصامیم لازم اتخاذ گردد.

هم چنان سفارت افغانستان در تهران در اعلامیه ای نوشت: «این نمایندگی ضمن ابراز تاسف و همدردی با اقارب این جانباختگان، بدینوسیله ابراز می دارد که با توجه به درک عمق این فاجعه، پیگیری های خود را از طریق نهادهای ذیربط به صورت جدی ادامه خواهد داد».

گفتنی است که شماری از شهروندان افغان شنبه 2 مه مدعی شدند که مرزبانان ایرانی 57 کارگر افغان را پس از «شکنجه و دشنام» به رودخانه هریرود انداختند که درنتیجه 23 نفر جان باختند.

هم چنان عبدالستار حسینی نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان افغانستان در ویدئویی تایید کرد که مرزبانان ایرانی 50 کارگر افغان را پس از شکنجه داخل آب هریرود انداختند که این کار آنها یک «جنایت نابخشودنی» است.

حسینی اضافه کرد: «50 نفر از هم وطنان ما از منطقه بین دهنه شور و دهنه ذولفقار مربوط به ولسوالی گلران هرات است آنها می خواهند برای کارگری از این منطقه وارد خاک ایران شوند. اما متأسفانه وقتی داخل خاک ایران می شوند توسط نیروهای مرزی منطقه سالی آباد دستگیر می شوند اول دست و پای آنها با چوب می شکانند بعد به تعداد 50 نفر را داخل آب می اندازند».

وی ادامه داد، این آب رودخانه هریرود است که در نتیجه 12 نفر نجات پیدا می کنند و13 جسد از آب کشیده می شود. این رویداد شامگاه جمعه هفته جاری رخ داد.

از جانب دیگر وزارت امور مهاجرین افغانستان در اعلامیه ای نوشت، این وزارت «از مقامات دیپلوماتیک هر دو کشور(افغانستان و ایران) میخواهد که برای رفع محدودیت ویزای ایران که موجب رفت و آمدهای غیرقانونی می شود، راهکار عملی را ایجاد نماید تا از تردد قاچاقی و غیرقانونی اتباع افغانستان از مرز میان دو کشور جلوگیری به عمل اید».

در همین حال، با وجود که گروه طالبان از روابط خوبی با دولت ایران برخوردار است در واکنش به قتل 23 شهروند افغان اظهار امیدواری کرد که تهران با شهروندان افغان براساس «ترحم، اخوت اسلامی و اصول همسایگی» برخورد کند.

گروه طالبان یکشنبه 3 مه با نشر اعلامیه ای نوشت: «از مقامات جمهوری اسلامی ایران امیدواریم که با هموطنان ما براساس ترحم، اخوت اسلامی و اصول همسایگی برخورد نمایند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید