تصویری؛ تولید اتومبیلی که مسافرانش را از ابتلا به ویروس کرونا محافظت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گزارش روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، در پی تلاش بسیاری از شرکت‌های داروسازی، نهادهای بهداشتی و صنعتی برای مبارزه با کرونا و یا حداقل محدود کردن شیوع این ویروس در سراسر جهان، برخی از تولید کنندگان خودروهای چینی به تازگی شروع به ترویج تجهیزات و ویژگی‌های اضافی در طراحی اتومبیل‌های جدید خود کرده‌اند. این شرکت‌های خودروساز ادعا کردند که در طراحی جدید خود برخی ابزارهای اضافی جدید به خودروها نصب کردند که از انتقال هر گونه باکتری یا ویروس از جمله ویروس کرونا به داخل این خودروها جلوگیری می‌کند.

یک شرکت سازنده اتومبیل در چین دست به ابتکار عملی تحت عنوان : پروژه «اتومبییل بهداشتی»، که هزینه آن تقریبا 52 میلیون دلار است را راه‌اندازی کرده است . این شرکت در پروژه جدید خود نوید داده که با اضافه کردن ویژگی‌های جدید به خودروهایش مانع ابتلا مسافران این خودروها به ویروس کرونا یا دیگر ویروس‌ها یا باکتری‌ها می‌شود.

اتومبیل بهداشتی

کمپانی چینی اتومبیل‌های با این لوگو: «G-Clean IAPS»( سیستم تصفیه هوای هوشمند) خودروهای خود را به بازار عرضه خواهد کرد این کمپانی مدعی است این خودروها به میزان تاثیرات مثبت ماسک‌های پزشکی در ممانعت از ذرات موجود در هوا عمل می کنند و مانع ورود ذرات ریز که احتمالا حامل ویروس هستند به داخل خودرو می شوند.

سیستم‌های تهویه این خودرو‌ها به نوعی مواد طبیعی جدید غیر مضر به محیط زیست اما در عین حال با خاصیتی ضد باکتری و ویروس مجهز هستند. این مواد با آغاز عمل سیستم‌های تهویه خودرو، سطوح لمسی خودرو مانند دکمه‌ها و دستگیره‌ها که مرتب توسط مسافران لمس می‌شود را ضد عفونی می‌کند.

دستگیره‌ها و دکمه‌های آنتی ویروس

تغییراتی که ابتکار جدید شرکت‌های خودروسازی چینی در صدد اجرای آن است، تنها به فیلترهای هوا در سیستم تهویه هوای درونی خودرو یا دست‌گیره‌ها و دکمه‌ها محدود نمی شود، بلکه شامل نوع تحویل کلیدهای خودروها به خریداران نیز می‌شود. خریداران کلید ماشین خود را به وسیله «درون» یا به اصطلاح پهپاد دریافت خواهند کرد تا هیچ نوع تماسی مستقیم بین کارمندان شرکت و خرید داران که موجب شیوع کرونا شود صورت نگیرد.

رقابت میان تولیدکنندگان خودرو‌ها برای ارائه تنوع بیشتری در باره طرح‌های جدید مبارزه با بیماری همه گیر Covid-19 در حال گسترش است. این طرح‌ها شامل ابزار‌های اضافی در این خودروها مانند اضافه کردن چراغ‌های ما فوق بنفشه تا دستگیره‌های ضد ویروس شده است.

انتقاد و مخالفت برخی تحلیلگران با این طرح‌ها

برخی از تحلیلگران با انتقاد از این نوع اقدامات از سوی برخی شرکت‌ها این عمل را نوعی نیرنگ که مبتنی بر روش فن‌آوری است، وصف کرده و آن را نوعی تلاش برای بهره گیری از مردم در فضای نگران کننده از بیماری کرونا است.

شان رن از گروه تحقیقات بازار چین در مصاحبه‌ای با «بی بی سی» گفت: «شرکت ها در تلاش هستند تا از نگرانی های کووید 19 برای فروش محصولات و خدمات جدید به مصرف کنندگان و حتی افزایش نسبت فروش استفاده کنند».

او افزود: «من پزشک یا دانشمند نیستم، اما به مصرف کنندگان هشدار می دهم که در مورد هر شرکتی که ادعا می کند محصولات آن باعث کاهش ابتلا به ویروس کرونا می‌شود، احتیاط کنید».

اما به گفته «ویوک وایدیا »، کارشناس صنعت و تحلیلگر شرکت «فراست اند سالیوان» ، احتمالاً این پدیده گسترش یافته و سایر تولید کنندگان خودرو در سراسر جهان گزینه‌های مشابهی را به مشتریان خود ارائه خواهند داد».

او با بیان اینکه این طرح‌ها محدود به چین نمی‌شوند بلکه به یک روند جهانی تبدیل خواهد شد، افزود: «ما قبلاً توسعه چنین ویژگی ها و گزینه‌ها را در صنعت خودروسازی آغاز کرده‌ایم ، اما با ظهور بیماری همه گیر ویروس کرونا موضوع جدی تر شده و حرکت بیشتری برای تحقق این هدف صورت گرفته است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید