آیا کمبود ویتامین D در بدن بیماران کرونا باعث افزایش نرخ مرگ و میر آنها می‌شود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، نتایج اولیه یک پژوهش علمی نشان داد، نرخ مرگ و میر بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بین کسانی که از کمبود ویتامین D رنج می‌برند، بیشتر است.

این تحقیق علمی به بررسی میانگین ویتامین D در 20 کشور اروپایی پرداخته و سپس این میزان را با نرخ مرگ و میر بیماران کرونایی در این کشورها مقایسه کرده است.

نتایج اولیه شواهد قانع کننده‌ای را نشان داد، مبنی بر اینکه کشورهایی که مردم آنها از کمبود ویتامین D رنج می‌برند، بیشترین موارد ابتلا به بیماری کرونا و بالاترین نرخ مرگ و میر را در بین کشورهای اروپایی داشته‌اند.

البته این مطالعه علمی هنوز از سوی سایر دانشمندان مورد بررسی قرار نگرفته است و این نتایج تاکنون به طور رسمی ثابت نشد است که کمبود ویتامین D تنها علت افزایش نرخ مرگ و میر مبتلاتیان کرونایی است. اما از سوی دیگر تیم محققان بیمارستان ملکه الیزابت و دانشگاه «ایست آنگلیا» می‌گوید: «در حال حاضر با دلایلی که در دست داریم می‌توانیم توصیه کنیم که برای مقابله و محافظت و پیشگیری از بیماری کووید 19 باید از مکمل‌های ویتامین D استفاده کنید».

این تیم می‌افزاید: «داده‌های مربوط به اثربخشی ویتامین D در افزایش ایمنی در برابر بیماری کرونا تنها در 20 کشور جهان طبقه بندی شده است و عوامل دخالت کننده دیگری ذکر نشده است».

این مطالعه با توجه به آمار کنونی نشان داد که میزان ویتامین D در میان افراد مسن مشاهده شده است این طبقه از جامعه در برابر بیماری کرونا ضعیف‌تر از دیگر افراد هستند.

محققان خاطرنشان كردند، كمبود ویتامین D در ایتالیا، اسپانیا و كشورهای شمال اروپا به ویژه در میان طبقه سالمندان این کشورها مشاهده شده است لذا برای مشخص کردن ارتباط میان میزان مرگ و میر و کمبود ویتامین D ، یک تجزیه و تحلیل آماری ساده با نام آزمون T انجام شد. تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که افرادی که از کمبود ویتامینD رنج می‌برند، بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری کرونا قرار گرفته‌اند.

محققان در گزارش خود همچنین به این نتیجه رسیدند که «آسیب پذیرترین گروه‌ از بیماران مبتلا به Covid-19 کسانی هستند که از کمبود میزان ویتامین D رنج می برند».

علاوه بر این تحقیق یک مطالعه جداگانه دیگر که توسط دانشگاه گرانادا انجام شده است ، نشان می‌دهد، وجود ویتامین D در حد مناسب در بدن به بهبودی مبتلایان به کرونا کمک می‌کند. همچنین مطالعه جدیدی که توسط دانشگاه Trinity در دوبلین انجام شده است نشان داد، بزرگسالانی که مکمل ویتامین D مصرف می‌کردند، کاهش 50 درصدی التهاب در ریه‌هایشان مشاهده شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید