اسپانیا سرانجام پس از 49 روز از قرنطینه در آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسپانیا پس از 49 روز اجرای قرنطینه کامل در کشور که در رتبه سوم رده‌بندی جهانی در ارتباط با کرونا قرار دارد که تنها در اروپا بیش از یک میلیون و نیم مبتلا برجای نهاده، مردم اسپانیا سرانجام نفس راحتی کشیده و توانستند با بیرون آمدن از منازل خود، از تابش دلچسب آفتاب بهاری لذت ببرند.

دوستاران ورزش دوندگی و دوچرخه‌سواری در سراسر اسپانیا در اوایل روز شنبه 2 مه از خانه‌های خود بیرون زدند زیرا بزرگسالان مجاز بودند برای نخستین‌بار ظرف 7 هفته گذشته، با آغاز روند کاستن از تدابیر فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه اعمال شده برای مقابله با پاندمیک کرونا که جان بیش از 25000 نفر در این کشور را گرفته است، برای ورزش از منزل خارج شوند.

در شهر بارسلون، گذرگاه‌های نزدیک ساحل مملو از دوندگان و دوچرخه سواران بود و موج سواران نیز برای لذت بردن از ورزش مورد علاقه خود، تن را به آب زدند.

در مادرید، دوچرخه‌سواران و دوستداران سواری بر اسکیت بورد نیز در خیابان‌های بزرگ این شهر مشغول ورش مورد علاقه خود هستند و پلیس مانع از تجمع مردم در مناطق عمومی می‌گردد.

گفتنی است، اسپانیا شاهد یکی از بدترین موج‌های توفنده شیوع کووید 19 بود تا به حدی که مقررات قرنطینه عمومی از ماه مارس به مورد اجرا در آمد که باعث شد اکثر مردم به جز در موارد ضروری، از خروج از خانه‌های خود منع شوند.

با کاهش نرخ ابتلاء و کاسته شدن از فشاز شدید وارد بر بیمارستان‌ها، دولت اسپانیا، نقطه ثقل فعالیت خود را در راستای بازگشایی دوباره کشور و احیای اقتصاد، جابجا کرده است.

در اوایل هفته گذشته، به کودکان زیر 14 سال اجازه داده شد به مدت یک ساعت در روز و زیر نظر والدین خود، در بیرون از خانه باشند.

بازگشت به زندگی عادی

پدرو سانچز نخست‌وزیر اسپانیا، در راستای بسترسازی برای احیای روند عادی امور، سه‌شنبه گذشته، برنامه چهار مرحله‌ای را برای بازگرداندن کشور به آنچه که او «وضعیت عادی جدید» نامید، اعلام کرد که تا پایان ژوئن، پیاده خواهد شد.

دولت برای جلوگیری از ازدحام مردم هنگام آغاز روند بیرون آمدن از خانه، سیستم شیفت کاربری را اعمال می‌کند که در آن دوره‌های زمانی متفاوت برای گروه‌های سنی مختلف، تعریف شده است.

مشاغلی مانند آرایشگاه‌ها که با تعیین وقت قبلی مدیریت می‌شوند، از روز دوشنبه آینده، مجاز به بازگشائی کسب و کار خود خواهند بود، اما رستوران‌ها و کافه‌ها حداقل برای یک هفته دیگر، بسته می‌مانند.

این درحالی است که اسپانیا امروز 2 می، 276 جان باخته را ثبت کرد که شمار جان‌باختگان را به 25100 نفر رساند در حالی که موارد قطعی ابتلاء به کووید 19، از 215216 مورد در جمعه 1 می به 216582 مورد، افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید