سکوت لبنان در قبال موضع اخیر آلمان و دفاع تمام‌قد ایران از حزب‌الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

از زمان نگارش این گزارش در بعد از ظهر جمعه 1 می و با گذشت 24 ساعت از اعلام دولت آلمان مبنی تروریستی قلمداد کردن حزب‌الله و ممنوع کردن فعالیت‌های آن در خاک خود، دولت لبنان تاکنون، لام تا کام حرفی نزده و هیچ نوع واکنشی از خود بروز نداده است.

سکوت مطلق وزارت امور خارجه لبنان یا وزرای دولت این کشور، در انتظار سخنرانی شامگاهی حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله است که از طریق وزرای نزدیک به خود، در کابینه حضور دارد.

از سوی دیگر، ایران در دفاع از برجسته‌ترین گروه شبه‌نظامی وفادار به خود، روز جمعه 1 می، موضع آلمان در ممنوع اعلام کردن فعالیت حزبالله در خاک خود را محکوم کرده و هشدار داد که برلین با پی آمدهای این تصمیم خود در گردن نهادن به آنچه که «تبلیغات صهیونیستی و آمریکایی» نامید، روبرو خواهد شد.

سازمان تروریستی

آلمان پنجشنبه 1 می، حزب‌الله را «سازمان تروریستی» اعلام کرد و ده‌ها تن از عناصر پلیس و نیروهای ویژه به مساجد و مؤسسات مرتبط با حزب لبنان در سراسر آلمان یورش بردند.

به گزارش خبرگزاری فارس (وابسته به سپاه پاسداران)، وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای که پنجشنبه شب 30 آوریل، منتشر شد، اعلام داشت که این ممنوعیت، «حقایق جاری در منطقه غرب آسیا» را نادیده گرفته و در همسویی با اهداف «دستگاه تبلیغاتی کیان صهیونیستی» است.

وزارت خارجه ایران همچنین با محکوم کردن «شدید» این تصمیم آلمان، تاکید کرد كه موضع «بدون رعایت احترام به دولت در لبنان، اتخاذ شده است».

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «دولت آلمان می‌بایست پی‌آمدهای منفی ناشی از تصمیم خود برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه را تحمل کند».

هم پیمان ولایت‌فقیه

قابل توجه است که حزب‌الله، متحد قدرتمند ایران و رژیم سوریه است که در سال 1982 به دنبال حمله اسرائیل به لبنان و با برخورداری از پشتیبانی سپاه پاسداران، تأسیس شد.

این حزب همواره و با صدای بلند، دریافت پول از ایران را اعلام داشته و نصرالله چندین بار به این که سرباز ولایت فقیه (اشاره به خامنه‌ای رهبر نظام ایران) می‌باشد، مباهات کرده است.

تا پیش از این، صرفا فعالیت‌های شاخه نظامی حزب‌الله از سوی اتحادیه اروپا به عنوان اقدامی تروریستی قلمداد شده و ممنوع بود؛ نه فعالیت‌های جناح سیاسی حزب‌الله که مرتباً درکار سازماندهی تظاهرات یا تحرکاتی علیه اسرائیل در اروپا بود.

اقدام دیروز آلمان در راستای اعلام همداستانی اروپایی با بریتانیا صورت گرفت که سال گذشته، بخش سیاسی حزب را ممنوع و وابستگی به آن را جرم تلقی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید