.
.
.

تصویری؛ کشف صدها هاوان طالبان در هرات افغانستان در همسایگی با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاست امنیت ملی ولایت هرات در غرب افغانستان پنج شنبه 30 آوریل با نشر اعلامیه ای نوشت، یک ذخیرگاه مهمات ثقیله طالبان که شامل صدها هاوان(خمپاره) می شود از ولسوالی غوریان این ولایت کشف و خنثی شد. ولسوالی غوریان هرات در نقطه صفری با ایران موقعیت دارد.

در این اعلامیه آمده، این ذخیرگاه مهمات طالبان از روستای «قونجان» ولسوالی غوریان ولایت هرات کشف شد که شامل صدها فیر ماین هاوان(خمپاره) با صدها «حقسوق هاوان» کشف و خنثی شد. حقسوق هاوان برای «کم و زیاد کردن بورد هاوان» به کار می رود.

در این اعلامیه تاکید شده با کشف این مهمات از بیشتر حملات طالبان علیه غیرنظامیان جلوگیری شد. ریاست امنیت ولایت هرات از طالبان خواسته در این ماه رمضان اجازه دهند که مردم عبادت شان را به آرامی انجام دهند.

گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است و هنوز معلوم نیست که طالبان چگونه به این مهمات دسترسی یافته‌اند.

اما مقام های امریکایی همواره دولت ایران را به حمایت از گروه طالبان متهم کردند. مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا به تاریخ 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد.

در همین حال، عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان به تاریخ 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفت، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم