.
.
.

ترامپ دوباره کرونا را «ویروس چینی» خواند و پکن را به انتشار آن متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بار دیگر ایالات متحده، انگشت اتهام خود را در ارتباط با خواستگاه ویروس عالم گیرکرونا به سوی چین نشانه گرفت.

پس از آنکه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه 29 آوریل، بار دیگر ویروس کرونا را «ویروس ووهان» نامید، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور نیز روز پنج شنبه 30 آوریل، اظهار داشت،چین در شیوع این پاندمیک، دخالت مستقیم داشته یا دست کم تعامل شفافی در این موضوع از خود نشان نداده است.

اظهارات وزیر خارجه آمریکا و توصیف ویروس کرونا به «ویروس ووهان» خشم چین را برانگیخت به طوری که این نوع نامگذاری را محکوم کرد.

ترامپ در مصاحبه‌ای با رویترز در محل کارش در کاخ سفید با بیان این امر که در حال بررسی گزینه‌های گوناگونی در مورد پیامدهای احتمالی اقدامات علیه چین در ارتباط با موضوع کرونا است، افزود: «من می‌توانم کارهای زیادی انجام دهم.»

در همین حال، ترامپ خاطرنشان ساخت که بر این باور است که نحوه تعامل چین با شیوع کرونا، نشان می‌دهد که پکن دست به هر کاری می‌زند تا او بازنده رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آینده باشد.

اتهام های فزراینده علیه چین

لیندسی گراهام ، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا، اوایل چهارشنبه 29 آوریل، خواهان پشتیبانی قانونگذاران هر دو حزب در خصوص موضوع بازخواست ازچین شد و تهدید کرد که دارایی های چین در آمریکا را مسدود ، فعالیت های تجاری با این کشور را به حالت تعلیق در خواهد آورد و صدور روادید ورود شهروندان چینی، به ویژه مقامات مسئول در پنهان سازی داده‌های مرتبط با کرونا را متوقف خواهد ساخت
گراهام تاکید کرد که چین باید در وهله نخست، باید همکاری تمام عیار و همه جانبه ای را درموضوع تحقیق پیرامون نحوه ظهور کرونا از خود نشان دهد. گام بعدی نیز، بسته شدن همه «بازارهای گوشت تازه »حیوانات وحشی مانند خفاش ها و میمون ها است و مرحله سوم، آزاد کردن مدافعان دموكراسی در هنگ كنگ از زندانهای چین خواهد بود.

او گفت: «ما تا انجام این سه کار، تحریم هایی را علیه چین، اعمال خواهیم کرد».

این در حالی است که نغمه هایی در سطح داخلی و بین المللی در راستای محکوم سازی چین به برخورد غیر شفاف با این بیماری پاندمیک ، از زمان آغاز ان در شهر ووهان، در دسامبر گذشته، در حال ساز شدن و بالاآمدن است.

از سوی دیگر، آنجلا مرکل، صدراعظم آلمان، 10 روز پیش از دولت چین خواست، بیشترین میزان شفافیت را در مورد چگونگی «ایجاد کرونا »، از خود نشان دهد، آنهم در زمانی که پکن متهم به دست کم گرفتن میزان تاثیر کرونا در خاک خود شده است. مرکل تاکید کرد: «هرچه چین تعامل شفاف تری نسبت به موضوع ظهور کرونا داشته باشد، نتایج بهتر و درس آموزنده ای برای همه در جهان بدست خواهد آمد.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز تعامل شفاف چین با موضوع انتشار کرونا پس از شناسایی اولین موارد ابتلاء در این کشور را زیر سوال برد. او درمصاحبه با روزنامه بریتانیایی«فایننشال تایمز» گفت: «واضح است که اتفاقاتی رخ داده که ما از آنها بی اطلاعیم».

از سوی دیگر قانونگذاران در استرالیا نیز خواستار پاسخگویی چین در موضوع نحوه انتشار کرونا شدند.

گزارش های متعددی حاکی از آن است که این ویروس که باعث مرگ هزاران نفر در سراسر جهان شده ، ممکن است از آزمایشگاهی در ووهان نشت کرده باشد اما چین به قاطعانه این موضوع را رد کرده است.

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است، ویروس همه گیر به هیچ وجه نمی تواند، در روند «سنتز برنامه ریزی شده » تولید شده یا در «شرایط آزمایشگاهی»، ایجاد شود.

گفتنی است، اکثر دانشمندان بر این باورند که ویروس کرونا از حیوان به انسان منتقل شده و مشخصا از یک بازار عمومی فروش حیوانات وحشی در ووهان آغاز شده که مرکز فروش حیوانات زنده وحشی است و آزمایشگاه ویروس شناسی نیز در چند کیلومتری این بازار قرار دارد که همین امر، گمانه زنی‌ها در خصوص احتمال نشت کرونا از این آزمایشگاه به بازار مزبور را دامن زده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم