.
.
.

ادامه اعتصاب غذای زندانیان سیاسی اهواز علیه شکنجه و پرونده سازی جدید وزارت اطلاعات

فراخوان عفو بین‌الملل برای رسیدگی به زندانیان شکنجه شده در زندان‌های اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع محلی سازمان حقوق بشر اهواز روز پنجشنبه 30 آوریل گزارش دادند که زندانيان سياسي اهواز كه به علت اعتراضات در پى شيوع كرونا شكنجه شده و با پرونده‌هاى جديد مواجه شدند، هنوز در سلول‌های انفرادی محبوس و همچنان به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهند.

طبق این گزارش‌ وضعیت جسمانی اغلب آنها بسیار وخیم است.

طبق منابع حقوق بشر اسامی زندانيانی هنوز در اعتصاب غذا هستند، عبارتند از : «سيد جابر آلبوشوكه وبرادرش سيد مختار آلبوشوكه، على مجدم ، معين خنفرى، جميل حيدرى، جاسم حيدرى و عبدالرزاق عبيداوی هستند.

به دنبال اعتراضات زندان مرکزی اهواز به دلیل عدم اعطای مرخصی‌ها و شمول عفو به دلیل شیوع کرونا این زندانیان در مورخ روز 31 مارس 2020 به اداره اطلاعات اهواز منتقل شده‌ بودند، پس از دو هفته بازجویی و شکنجه در بازداشتگاه‌های مخوف و سری در 13 آوریل 2020 به زندان بازگردانده شدند اما وضعیت آنان در نتیجه دردها و جراحات ناشی از شکنجه وخیم گزارش شده است.

اداره اطلاعات اهواز بعد از بازجویی و شکنجه، شکایتی علیه اغلب آنان نداشته اما شکایت صورت گرفته به اتهام مشارکت در اعتراضات توسط اداره کل زندان‌های اهواز و مدیریت زندان شیبان اهواز صورت گرفته و پروندها به دادگاه بخش باوی در شهر ملاثانی فرستاده شده که زندان شیبان در محدوده اداری آن واقع شده است.

اسامی زندانیانی که پرونده‌سازی های جدید شامل آنان شده عبارتند از: محمد على عمورى ، سيد جابر آلبوشوكه ، سيد مختار آلبوشوكه ، عبدالامام زايري، زهير ( عبدالزهرا) هليچى، عبدالرضا عبيداوی، عبدالرزاق عبيداوی ( برادر عبدالرضا)، علی كعب عمير ، معين خنفری ، علی مجدم ، جاسم حيدرى، جميل حيدری، ميلاد ناصرى ، اسكندر مقدم، محمد آذری.

پرونده سازی صورت گرفته علیه اغلب زندانیان سیاسی صورت گرفته از جمله زندانیان سیاسی قدیمی مانند رحيم عفراوى که 20 سال در زندان است و ناظم بريهی 18 سال در زندان است و هر دو حكم ابد دارند. همچنین على منبوهى 20 سال در زندان است و حكم ابد دارد به علاوه يحيى ناصرى 15 سال در زندان است و حكم ابد دارد.

از سوی ديگر سه زندانی سیاسی به نام‌های حسین سیلاوی و علی خسرجی و ناصر خفاجی هنوز در اطلاعات هستند و سرنوشتشان معلوم نیست.

حتی زندانیانی كه حكمشان تمام شده مانند ميلاد ناصرى، حسين حردانى، على سليمانی، احمد ثعالبى وغیره به خاطر همين پرونده های مربوط به اعتراضات آزاد نشدند.

هنوز تمامی ملاقات‌ها از روز اعتراضات ممنوع است و تماس‌های تلفنی فقط هر چند روز به مدت يک دقيقه است و زندانی فقط حق دارد خبر دهد كه حالش خوب است كه ممكن است اگر كسى جواب ندهد تماسش را از دست بدهد.

طبق اطلاعات دریافتی از فعالان حقوق بشر محمدعلی انارى، رئيس كل حفاظت اطلاعات زندان‌هاى خوزستان از مهم‌ترين عناصر فشار بر زندانيان سياسي است. او در کنار مدیر زندان مركزی اهواز (شیبان) معروف به آزاده و رئيس حفاظت اطلاعات زندان ، عبدالحسين غلام نژاد، نقش کلیدی در شکنجه زندانيان سیاسی و بهانه تراشی براى كتک و اذيت و آزار و فشار علیه زندانيان است معاونانش دانش و احمدى در اين اعمال فشار شکنجه نقش بسزايي دارند.

لازم به ذکر است که در نتیجه کشتار زندانیان معترض در دو زندان سپیدار و مرکزی شیبان اهواز علیه نبود امکانات بهداشتی در پی شیوع کرونا و عدم اعطای مرخصی یا عفو به زندانیان، حداقل 35 زندانی ( 20 زندانی در سپیدار و حداقل ۱۵ نفر دیگر در شیبان ) توسط نیروهای امنیتی کشته یا در اثر سوختگی و خفگی جان خود را از دست دادند.

فراخوان عفو بین الملل برای رسیدگی به زندانیان سیاسی در اهواز

عفو بین الملل با انتشار گزارشی در باره اوضاع وخیم زندان سیاسی شکنجه شده در زندان‌های اهواز خواستار رسیدگی فوری به این زندانیان شد.

این سازمان حقوق بشری طی گزارشی که در سایت رسمی به زبان فارسی منتشر شده از شکنجه زندانیان سیاسی و قتل تعدادی از آنها خبر داده است.

در گزارش عفو بین الملل آمده است : تعداد زیادی از زندانیان عرب اهوازی در بند 5 زندان شیبان، در استان خوزستان، به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند. این زندانیان، در پی اعتراض به کوتاهی مسئولان برای رسیدگی به نگرانی‌ها در مورد شیوع ویروس کرونا، با مداخله‌ی خشونت‌بار نیروهای امنیتی مورد ضرب‌وجرح و اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای قرار گرفته و مصدوم شده‌اند.

از جمله زندانیانی که نیازمند مراقبت‌های پزشکی هستند محمدعلی عموری، از فعالان حقوق اقلیت‌ها است که گفته می‌شود از ناحیه سر و سینه دچار آسیب شده و عبدالرضا عبیدواری که بر اثر ضرب‌وجرح به ناراحتی‌های گوارشی مبتلا شده و بینایی یک چشم خود را به دلیل اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای از دست داده است.

همچنین گفته می‌شود عبدالزهرا (زهیر) هلیچی، عبدالامام زایری، سجاد دیلمی، علی کعب عمیر، جابر آلبوشوکه و برادرش مختار آلبوشوکه به جراحت‌های عفونی مبتلا شده‌اند.

از تاریخ 12 فروردین، مسئولان زندان و مأموران اطلاعاتی ملاقات با خانواده‌ها را در زندان شیبان به حال تعلیق در آورده‌اند و فقط اجازه می‌دهند که زندانیان روزانه یک دقیقه با خانواده‌هایشان تماس تلفنی برقرار کنند. با توجه به گفته‌های بستگان زندانیان، مسئولان زندان و مأموران اطلاعاتی همچنین ده‌ها زندانی را برای مدتی قهراً ناپدید کرده و مورد شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها قرار داده‌اند.

مأموران و مسئولان سه زندانی به نام‌های حسین سیلاوی، علی خسرجی و ناصر خفاجی را از 12 فروردین به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند و سرنوشت و محل نگه‌داری آنان را همچنان از خانواده‌هایشان مخفی می‌کنند. دست کم هفت زندانی دیگر، به نام‌های جابر آلبوشوکه، مختار آلبوشوکه، علی مجدم، معین خنفری، جمیل حیدری، جاسم حیدری و عبدالرزاق عبیداوی، که از 12 فروردین در وضعیت ناپدیدشدگی قهری به سر می‌بردند، در تاریخ 25 فروردین به زندان شیبان بازگردانده شده‌اند و از آن زمان مشترکاً در سلول انفرادی نگه‌داری می‌شوند و از تماس تلفنی منظم با خانواده‌هایشان محروم شده‌اند.

به گفته عفو بین الملل بستگان این زندانیان اخیرا با خبر شده‌اند که این زندانی از چهار اردیبهشت به اعتصاب غذا دست زده‌اند. سایر زندانیانی که در بند 5 زندان شیبان به سر می‌برند به خانواده‌های‌شان گفته‌اند که اکثر زندانیان این بند مجروح هستند و به دلیل برپایی اعتراضات در زندان با اتهامات کیفری جدید مواجه شده‌اند.

طبق این گزارش، این زندانیان و سایر زندانیان در زندان شیبان، از جمله عبدالرضا عبيداوی، عبدالرزاق عبيداوی، عبدالامام زايری، علی كعب عمير، علی خسرجی، علي مجدم، جمیل حیدری، جاسم حيدرى، معين خنفری، حسین سیلاوی، ناصر خفاجی، سجاد ديلمى و عبدالزهرا (زهير) هليچی از مراقبت‌های پزشکی و همچنین امکان تماس منظم با خانواده‌ها و وکلایشان برخوردار نیستند.

سازمان عفو بین الملل خواستار تحقیقات مستقلی در مورد اتهامات مربوط به ناپدیدسازی قهری و شکنجه در جریان اعتراضات 12 فروردین و متعاقب آن انجام گیرد تا زندانیان از شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها مصون بمانند.

هشدار سازمان حقوق بشر اهواز (اهرو) در باره وضعیت وخیم زندانیان سیاسی اهوازی

در همین حال سازمان حقوق بشر اهواز (اهرو) در بیانیه ضمن محکوم کردن اعمال شکنجه فشار و پرونده‌سازی علیه زندانیان سیاسی زندان شیبان اهواز، نسبت به وضعیت وخیم زندانیانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند هشدار داد.

اهرو در بیانیه خود از مجامع بین المللی و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواست تا با فشار بر مقامات جمهوری اسلامی به این رفتارهای غیر انسانی پایان دهند. این سازمان خقوق بشری همچنین خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی در ایران شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم