.
.
.

پمپئو: تحرکات یکجانبه در یمن تلاش‌های فرستاده سازمان ملل را پیچیده‌تر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 28 آوریل 2020 ضمن اعلام این‌ که واشینگتن به دلیل اعلام خودمختاری در مناطق تحت کنترل شورای انتقالی جنوبی در یمن نگران است، از هر گونه اقداماتی که تلاش‌های احیای مذاکرات سیاسی میان دولت یمن و حوثی‌ها را تهدید می‌کند، هشدار داد.

پمپئو در بیانیه‌ای گفت، « این‌چنین تحرکات یکجانبه تنها به افزایش بی‌ثباتی در یمن منجر می‌شود. از شورای انتقالی جنوبی و دولت جمهوری یمن دعوت می‌کنیم ارتباط در چارچوب روند سیاسی ذکر شده در متن توافق ریاض را از سر گیرند».

از سویی پادشاهی عربی سعودی سه‌شنبه بر ضرورت بازگشت اوضاع به حالت عادی پیش از اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی شورای انتقالی در عدن، تاکید کرد.

در جلسه مجازی شورای وزیران سعودی که سه‌شنبه به ریاست ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی برگزار شد، این شورا بر مفاد بیانیه ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن مبنی بر ضرورت بازگشت اوضاع در عدن و بعضی از استان‌های جنوبی یمن به حالت عادی ما قبل از اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی شورای انتقالی، تاکید کرد.

شورای وزیران سعودی در ادامه همچنین بر ضرورت لغو هر اقدام مخالف با توافق ریاض تاکید کرد.

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن و در مقدمه‌ آنها پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی دوشنبه 27 آوریل بر ضرورت بازگشت اوضاع به وضعیت سابق پیش از اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی شورای انتقالی در بیانیه اخیر آن در پی تحولات و حوادث پیش آمده، در (عدن) پایتخت موقت و بعضی از استان‌های جنوبی جمهوری یمن، تاکید کرد.

ائتلاف عربی ضمن اشاره به استقبال گسترده بین‌المللی و حمایت مستقیم سازمان ملل متحد، بر ضرورت لغو هر گونه اقدام مخالف توافق ریاض و تسریع در اجرایی شدن آن تاکید کرد.