.
.
.

سخنگوی حوزه‌های علمیه: آقای روحانی نسبت به بستن «زیارتگاه‌ها» از مردم عذرخواهی کنید

رئیس شبکه جهانی ولایت: سهم زیارتگاه در انتقال ویروس 44 صدم درصد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی حوزه‌های علمیه ایران در نامه‌ای به حسن روحانی ضمن انتقاد نسبت به بستن «اماکن مذهبی»، مدعی شد که سهم «زیارتگاه» در انتقال ویروس 44 صدم درصد تخمین‌زده شده و از او خواست تا از مردم عذرخواهی کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ روز چهارشنبه 29 آوریل 2020، عباس رفعتی نائینی سخنگوی حوزه‌های علمیه و رئیس شبکه جهانی ولایت در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ایران با انتقاد از نحوه عملکرد درباره بستن «زیارتگاه‌ها» و «اماکن مذهبی» از او خواست تا از مردم عذرخواهی کند. رفعتی عنوان کرد: «استدعا دارم به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل کنید و با نظر کارشناسان بهداشتی یادشده مخالفت نکنید و دستور بازگشایی زیارتگاه‌ها و برگزاری برنامه‌های دینی و تبلیغی را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صادر فرمایید.»

گفتنی است همزمان با انتشار گسترده ویروس کرونا در ایران و افزایش چشمگیر جان‌باختگان و مبتلایان به کووید 19، بسیاری از مردم در ایران برای مقابله با این ویروس، خواستار بسته‌شدن مقبره معصومه در قم و علی‌بن موسی الرضا در مشهد شدند. در سوی مقابل تعدادی از تندروهای مذهبی کارزار «حرم‌لیسی» به راه‌انداختند، تا نشان دهند اماکن مذهبی به کرونا مبتلا نمی‌شوند.

در یکی از این ویدئوهای که در آن روزها منتشر شد مرد جوانی با دست کشیدن بر روی ضریح معصومه در قم گفت: «آقا اینجا پر از کرونا شده، منم الان اینجا رو لیس می‌زنم، هر چی کروناست واسه من بیاد.»

حرم‌لیس دیگری در شهر مشهد نیز ویدئویی از خود منتشر کرد و در آن گفت: «شبهه انداختن که حرم علی بن موسی‌الرضا کرونا گرفته، ایدز گرفته، مسخره کردن. من اومدم حرم امام رضا رو لیس بزنم، که ان شالله این مرض توی بدن من بره و شما با خیال راحت بیایین زیارت کنید.»

او پس از لیسیدن ضریح گفت: «این مرض کرونا رو من خوردم، ان‌شاءالله شما بیاید زیارت.»

این اقدامات که واکنش‌های انتقادی گسترده‌ای در فضای مجازی به همراه داشت، در روزی انجام شد که قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قم از بستری شدن 200 مورد کرونایی دیگر در آن شهر خبر داد.

وزارت بهداشت ایران در آخرین آمار تا ظهر روز چهارشنبه 29 آوریل 2020 شمار جان‌باختگان کرونا را 5957 نفر اعلام کرد، مبتلایان به این ویروس نیز به 93 هزار و 657 نفر افزایش یافته است.