.
.
.

تصویری؛ ادامه ناآرامی‌ها در لبنان و گسترش تظاهرات به شهر صیدا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با ادامه ناآرامی‌ها در لبنان سه‌شنبه 28 آوریل 2020 تظاهرات خشمگینانه‌ در تعدادی از مناطق این کشور و در اعتراض به سوء مدیریت و اوضاع بد معیشتی گسترش یافت.

به گزارش خبرگزاری‌ها در جدیدترین تحولات لبنان شهر صیدا به صحنه اعتراضات مردمی تبدیل شده و تظاهرکنندگان در اعتراض به نابسامانی‌ و اوضاع بد اقتصادی در مقابل بانک لبنان در این شهر تجمع کردند.

تعدادی از تظاهرکنندگان از حصار آهنی بانک بالا رفته و شعارهایی در محکومیت سیاست‌های مالی و بانکی کشورشان سر دادند و تعدادی از معترضان نیز بمب‌های دست‌ساز آتش‌زا، کوکتل مولوتف و سنگ به سوی ساختمان بانک پرتاب کرده و به دنبال آن درگیری‌هایی میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی به وقوع پیوست.

از سویی یان کوبیچ هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در لبنان پیش‌تر گفته بود آنچه که در شهر طرابلس در شمال لبنان جریان دارد تهدیدی برای طبقه سیاسی این کشور است.

کوبیچ همچنین از هر گونه پناه بردن به تسویه حساب‌ها میان سیاسیون در این برهه زمانی هشدار داد و ناآرامی‌های طرابلس از جمله درگیری میان تظاهرکنندگان غیرمسالمت‌آمیز و ارتش را حوادثی تراژیک خواند.

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در لبنان از مقامات ذیربط خواست تا حمایت‌هایی را برای اکثریت فقرای در حال افزایش این کشور فراهم کنند.

در اعتراض به اوضاع نابسامان اقتصادی در لبنان پیش از این سه‌شنبه و در اولین تظاهرات پس از آغاز پاندمی کرونا درگیری‌های خشونت‌باری در طرابلس میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی به وقوع پیوست.

تظاهرکنندگان لبنانی خشمگین در ادامه اعتراضات 3 بانک را در شهر طرابلس این کشور آتش زدند.

از سویی نیروهای امنیتی از زخمی شدن تعدادی از افرادشان در رویارویی‌هایی که شامل مسدود کردن راه‌ها و درگیری‌های خشونت‌بار با معترضان بود، خبر دادند.

برخی از معترضان هم تعدادی از خودروها و از جمله آن یک خودرو متعلق به نیروهای امنیتی را به آتش کشیدند.

در پی این درگیری‌ها نیروهای ارتش لبنان به طور گسترده‌ای در خیابان‌های شهر طرابلس مستقر شدند و در حین درگیری‌های میان ارتش و معترضان و ادامه عملیات‌های حمله و گریز میان دو طرف صدای شلیک تیر شنیده شد.

در همین راستا بعضی از معترضان راه‌های منتهی به میدان شهدا در مرکز بیروت را مسدود کردند و ویترین‌های برخی از مغازه‌های وسط شهر بیروت نیز شکسته شد.

تظاهرکنندگان همچنین بالای «پل الرینگ» در بیروت پایتخت که از جمله مهمترین اماکن اعتراضات پاییز گذشته بود، تجمع کردند که همزمان با آن درگیری‌های شدیدی میان دو طرف به وقوع پیوست و با تاریک شدن هوا و شب هنگام معترضان از روی پل متفرق شدند.