نخست‌وزیر عراق: هرگونه فشار احزاب برای تضعیف دولت را نمی‌پذیرم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به دنبال شدت گرفتن اختلافات میان ائتلاف‌های سیاسی گروهای شیعه عراق در رابطه با تشکیل کابینه دولت جدید عراق، مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید عراق گفته است که او تسلیم فشار برخی گروهها که خواستار تضعیف نقش دولت هستند نخواهد شد.

الکاظمی که ماموریت تشکیل کابینه را به عهده گرفته است، اعضای دولت پیشنهادی او با مخالفت گروه‌های شیعه متنفذ در داخل پارلمان و دیگر نهادهای دولت عراق مواجه شده است.

نخست وزیر جدید عراق، گفت: «مسئولیتی که من در این شرایط سخت و در میان چالش های اقتصادی، بهداشتی و امنیتی با آن روبرو شده‌ام ، یک مسئولیت ملی است».

الکاظمی روز دوشنبه در توییتی نوشت: «دولتی که من سعی در تشکیل آن دارم باید در سطحی باشد که بتواند با بحران‌ها مقابله و برای ایجاد راه حل‌‌ها قادر باشد.همه باید منافع عراق را در اولویت قرار دهند».

نخست وزیر پیشنهادی عراق افزود: «من به شرطی فشارها را قبول می‌کنم که در مسیر تقویت دولت قرار گرفته باشد. من هرگونه فشار که با هدف تضعیف یا به حاشیه بردن دولت باشد را رد می‌کنم».

مخالفت ائتلاف‌ها سیاسی گروه‌ها با کابینه پیشنهادی الکاظمی

منابع سیاسی عراقی گزارش دادند که اکثریت جناح‌های سیاسی شیعه مخالفت خود را با کابینه پیشنهادی الکاظمی ابراز کرده از خواستند تا افراد پیشنهادی خود را با افرادی که آنها می‌خواهند، تبدیل کند.

یک منبع در ائتلاف «الفتح» به رهبری هادی العامری گفت: «دیدار نیروهای شیعه با الکاظمی با توافق برسر تغییر نام برخی از وزرای پیشنهادی به ویژه کسانی که پست‌هایی در دولت‌های عبدالمهدی و العبادی در دست داشتند، به پایان رسید».

این منبع خاطرنشان کرد: «یکی از جناح های شیعه خواستار ابقای وزیر بهداشت بر سمت خود در دولت جدید شد».

منبع مذکور اما نام این ائتلاف شیعی را ذکر نکرد.

او افزود: «ائتلاف‌ها توافق کردند، قبل از تعیین تاریخ جلسه پارلمان برای تایید کابینه دولت، ائتلاف سیاسی سنی‌ها و كردها را باید از نتایج این جلسه آگاه کنند».

تلاش برای مجبور کردن الکاظمی به کنارگیری از ادامه ماموریت تشکیل کابینه

این در حالی است که عرفات کرم، مسئول پرونده امور اقلیم کردستان در دولت عراق گفت: «نیروهای شیعه به دنبال مجبور کردن الکاظمی برای عذرخواهی از ادامه ماموریت تا عادل عبدالمهدی همچنان به پست خود باقی بماند».

پس از کناره‌گیری عدنان الزرفی از نخست‌وزیری عراق، «مصطفی الکاظمی» رئیس سازمان اطلاعات این کشور برای تشکیل کابینه از سوی برهم صالح رئیس‌جمهور عراق، منصوب شد.

مصطفی الکاظمی، در سال 1967 در بغداد متولد شد و دارای مدرک لیسانس حقوق است. او از ژوئن 2016 از سوی حیدر العبادی، نخست‌وزیر وقت عراق به عنوان رئیس سازمان اطلاعات عراق انتخاب شد.

فراکسیون «تحالف القوى» ائتلاف نیرو‌های عراقی به عنوان بزرگترین تشکل اقلیت اهل سنت در پارلمان عراق دیروز حمایت خود را از نامزدی رئیس دستگاه اطلاعات برای تشکیل دولت جدید به جای عدنان الزرفی اعلام کرد. این فراکسیون از مجموع 329 کرسی پارلمان حدود 40 کرسی را در اختیار دارد و ریاست آن برعهده «محمد حلبوسی» رئیس پارلمان این کشور است.

نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق پیشتر از نامزدی مصطفی الکاظمی برای تصدی پست نخست وزیری دولت آینده استقبال کرده بود.
اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز که برهم صالح وابسته به آن است با صدور بیانیه‌ای رسما از نامزدی مصطفی الکاظمی اعلام حمایت کرده بود.
پیش از عدنان الزرفی، «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که وی نیز در تشکیل دولت ناکام ماند.

مصطفی الکاظمی سومین نخست وزیر مامور برای تشکیل کابینه دولت است که تاکنون موفق به کسب رضایت همه ائتلاف‌های شیعه نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم