عیسی کلانتری: دانشجویان خط امام مشتی خودسر بودند که باید بازخواست می‌شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر اینکه تسخیر سفارت آمریکا را قبول ندارد، تاکید کرد که «ما آنارشسیت نبودیم.»
او که برادر کوچکتر موسی کلانتری وزیر راه در دولت ابوالحسن بنی صدر است، که هم‌اکنون به عنوان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست فعالیت می‌کند، در گفت‌وگو با رسانه «عبدی میدیا» که سه شنبه 28 اوریل در سایت «مدآرا» انتشار یافت، دراظهار نظر پیرامون اشغال سفارت آمریکا توسط داشنجویان پیرو خط امام واقدامات مشابه همچون حمله به سفارت خانه های دیگر مانند حمله به سفارت پادشاهی عربی سعودی و بریتانیا در تهران گفت: «تسخیر سفارت را قبول ندارم».

کلانتر افزود: «چرا که ما بالاخره در یک جامعه جهانی زندگی می‌کنیم و یک اصولی را پذیرفته ایم. شما (دانشجویان) خیلی راحت می‌توانستید با آمریکا قطع رابطه کنید. می توانستید سفیر آمریکا را از کشور اخراج کنید، می توانستید سفارت آمریکا را تعطیل کنید. ولی اینکه یک مشت دانشجو بخواهند از دیوار بالا بروند و . . . دانشجو که نماینده مردم نیستند، نماینده ملت نیستند. خوب در این سفارتخانه جاسوسی می‌کردند جاسوس‌ها را بیرون می‌کردید. ما حق نداریم به کشوری بگوییم بیایند در کشور سفارتخانه باز کنند وبعد بخواهیم بریزیم تسخیر کنیم، اشغال کنیم، گروگان بگیریم! در دولت هم توجیه‌هایی می‌کنند خانم ابتکار یا آقای بی طرف این اقدامشان را توجیه کنند این اقدام توجیه پذیر نیست.»

کلانتری در ادامه با تاکید بر نادرست بودن این ایده که « که من انقلابی ام باید خلاف سیاست های دولت رفتار کنم.» افزود: اگر کسی را نمی خواستیم خب خیلی راحت بیرون می کردیم. تعطیل می کردیم. الان مثلاً ما اسراییل را به رسمیت نمی شناسیم سفارتش را تعطیل کردیم رابطه ای هم نداریم. این حق ماست ولی اینکه من خوشم نمی آید بریزم آتش بزنم بُکشم! این رسم کشور داری نیست.

کلانتری با توصیف دانشجویان خط امام به عنوان «گروه های انقلابی خودسر»، تاکید کرد: «آنها ممکن است یک کاری بکنند. ولی حکومت باید با آنها برخورد می‌کرد. ما دولت داشتیم.».

بیشترین بازدید موضوعات مهم