سناتور کاتن خواهان ممنوعیت صدورروادید تحصیل در آمریکا به چینی‌ها شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تام كاتن، سناتور جمهوریخواه، در حمله تند خود علیه چین خواستار ممنوعیت ورود دانشجویان چینی برای تحصیلات دانشگاهی در ایالات متحده شد. او در حساب کاربری «توییتر» خود نوشت: «حزب کمونیست چین در حال مسلح سازی خود با فناوری به دست آمده از آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های تحقیقاتی ما است. ما نیازمند باز بینی در صدور روادید تحصیل به ویژه دانشجویان علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات در مقطع کارشناسی. در رشته های علمی و فناوری هستیم که کاربردی دوگانه دارند.»

او افزود: «این یک واقعیت کاملاً اثبات شده است که حزب کمونیست چین، شهروندان جمهوری خلق چین را برای جمع آوری یا سرقت مالکیت فکری از دانشگاه‌های آمریکایی اعزام می کند. اف بی ای، هم اکنون در حال بررسی بیش از هزار مورد پرونده سرقت فکری و حقوق مالکیت پژوهشی آمریکا از سوی چین است.»

کاتن ادامه داد: «ارتش خلق چین، 500 تن از پژوهشگران نظامی را به مراکز آموزشی آمریكا اعزام كرده که نشان می‌دهد كه چگونه ارتش چین از برخورد باز ما برای ایجاد زرادخانه خود، سوء استفاده می‌كند.

او توضیح داد: «اخیراً وزارت دادگستری یک محقق چینی در دانشگاه هاروارد که قصد فرار به چین را داشت متهم کرد که در صدد انتقال تحقیقات بیولوژیکی مسروقه بوده است. همچنین یک افسر نظامی و مامور مخفی چینی در دانشگاه بوستون نیز در حال بررسی پروژه‌های نظامی آمریکا بود.

کاتن خاطرنشان كرد: «دولت آمریكا پیشتر در سال 2012، صدور روادید را در راستای حفظ حقوق مالکیت فکری و امنیت ملی محدود كرده بود و پرزیدنت اوباما قوانینی را امضا كرد كه بموجب آنها دانشجویان ایرانی از تحصیل در رشته‌های انرژی یا علوم هسته‌ای در آمریکا منع شوند.

مشاوران مبارزات انتخاباتی جو بایدن نیز با قانون پیشنهادی من برای ممنوعیت دانشجویان چینی وابسته به ارتش در گرفتن روادید ورود به ایالات متحده، موافقت کرده و حتی توصیه می‌کنند که چه بسا اجرای بررسی‌های گسترده‌تر نیز لازم باشد.»

کاتن تأکید كرد: «در وهله اول و پیش از هر اقدام دیگر باید قوانین آمریكایی مهاجرت و صدور ویزا به شکلی باشد که به نفع آمریکایی ها باشد.سرقت حقوق مالکیت فکری آمریکا از سوی دانشمندان و دانشجویان و اساتید چینی که در راستای منافع حزب کمونیست چین عمل می کنند، همسو با منافع امریکا نیست.»

تام کوتن، یکشنبه گذشته در مصاحبه‌ای با «فاکس نیوز» از دولت این کشور خواسته بود، ورود دانشجویان چینی برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکایی را ممنوع کند.او خاطرنشان نمود که «حضور برجسته ترین مغزهای متفکر حزب کمونیست چین در دانشگاه های آمریکا، یک رسوائی به شمار می آید زیرا انها در نهایت به چین باز گشته و پس از سرقت افکار و ایده های نوآورانه آمریکا، به رقابت با آمریکایی بر سر مناصب و مشاغل خواهند پرداخت.»

او با اشاره به اینکه شمار قربانیان پاندمیک کرونا در چین «40 برابر بیشتر از آمارهای رسمی آنهاست»، خواستار «ممنوع کردن ورود چینی‌ها به تحصیل در دانشکده ها و دانشگاه های آمریکا به عنوان مجازات شد.»

کاتن گفت: «به نظرمن، صدور روادید تحصیلی به شهروندان چینی باید مورد بازبینی قرار گیرد، به خصوص در سطح کارشناسی در رشته‌های پیشرفته علمی و فناوری.»

به گفته کاتن، «اگر دانشجویان چینی بخواهند به اینجا بیایند و ادبیات شکسپیر را مطالعه کنند ، این همان چیزی است که آنها باید از آمریکا بیاموزند اما آنها به چین بازمی‌گردند تا بتوانند به رقابت با ما در مشاغل پرداخته و جای ما را بگیرند و در نهایت، دارایی ما را به سرقت برده و اقدام به طراحی سلاح و دیگر وسایلی کنند که ممکن است علیه مردم آمریکا به کار گرفته شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید