سعودی پروژه ساخت انواع پهپاد‌های پیشرفته‌ را آغاز می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پادشاهی سعودی روز سه شنبه 28 آوریل اعلام کرد، با هماهنگی اداره کل صنایع نظامی و شرکت صنایع دفاعی «اینترا» (Interra Defense Technologies)، پروژه ساخت پهپاد‌های پیشرفته در این کشور کلید خورده است. این پروژه صنعتی مهم قرار است، با حجم سرمایه گذاری 750 میلیون ریالی سعودی در سه ماهه اول سال 2021 کار خود را آغاز کند.

هدف از این پروژه ایجاد یک پایگاه «نوآوری فنی» پیشگام در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی که هدف از آن توسعه، تعمیر و نگهداری، ساخت و ملی سازی تولید سیستم‌های هواپیمای بدون سرنشین «پهپاد» است.

در راستای تحقق این اهداف شرکت «اینترا» که یک شرکت سعودی و دارای مجوز از اداره کل صنایع دفاعی این کشور است، کار تولید پهپادهای پیشرفته‌ که هم از نظر هزینه‌ای و هم کیفیت فنی و کارایی، بتواند با پهپادهای پیشرفته جهان رقابت کند، را آغاز کرده است.

مهندس احمد بن عبدالعزیز العوهلی رئیس اداره کل صنایع نظامی، در این زمینه گفت: «پروژه ساخت، نگهداری و مراقبت و بومی سازی سیستم‌های هواپیمای بدون سرنشین «پهپاد» برای تحقق اهداف و استراتژی کلی اداره صنایع نظامی این کشور که بر سه ستون اصلی: صنعت، تحقیق و فناوری، استوار است، راه‌اندازی شده است».

او افزود: «پروژه برای تحقق اهداف استراتژیک کشور پادشاهی سعودی، در زمینه تولید صنایع نظامی که محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد این کشور طرح آن را پیشنهاد داده است، کار را آغاز کرد. به موجب طرح محمد بن سلمان کشور سعودی تا سال 2030 باید بیش از 50٪ از هزینه‌های نظامی خود را صرف تولید سلاح در داخل این کشور کند و با همکاری مستقیم اداره کل صنایع نظامی و نهادهای امنیتی صنایع نظامی روند بومی‌سازی اسلحه را طی و تامین کند».

العوهلی اضافه کرد: «ما در صدد توانمند کردن بخش صنایع نظامی در کشورمان هستیم تا این بخش بتواند به یکی از شاخه اصلی اقتصاد تبدیل شود و سهم عمده‌ای را در فراهم کردن فرصت‌های اشتغال برای جوانان سعودی و به گردش در آوردن چرخ‌های توسعه اقتصادی با افزایش درآمدهای غیرنفتی و نیز تقویت استقلال استراتژیک سعودی در صنایع نظامی و بومی سازی آن با هدف تقویت پایه‌های امنیت ملی و حمایت از رونق اقتصادی و اجتماعی، ایفا کند.

او با ابراز غرور و افتخار از حضور تعدادی از تولید کنندگان محلی با علاقمندی بخش‌های خصوصی صنعتی در ارائه خدمات فنی و همکاری با بخش کل صنایع نظامی اظهار داشت: «آنچه پادشاهی سعودی امروز در زمینه‌های فن‌آوری در اختیار دارد، پایه‌ای خواهد بود که ما بتوانیم صنعت نظامی را بسازیم و آن را توسعه دهیم».

العوهلی اظهار داشت: «ما برای رسیدن به این هدف و دستیابی به تحولی شگرف در در این بخش از پشتیبانی نامحدودی از سوی رهبری پادشاهی سعودی برخورداریم. کشور ما روز به روز موقعیت خود را به عنوان مقصدی مهم برای سرمایه گذاری در همه زمینه ها بالا می‌برد تاکنون بیش از 25 شرکت صنعتی ملی در داخل که دارای مجوز مطابق با استاندارهای بین المللی و با تجربه بسیار عالی در زمینه صنایع نظامی اعلام آمادگی کرده تا در این زمینه با اداره کل صنایع نظامی سرمایه‌گذاری و همکاری کنند».

در همین حال سلمان بن ناصر الشثری، مدیرعامل شرکت فن‌آوری‌های دفاعی «اینترا» اطمینان داد كه پروژه توسعه، نگهداری، ساخت و بومی سازی سیستم‌های هواپیمای بدون سرنشین«پهپاد» در سه ماهه نخست سال 2021 میلادی با سرمایه گذاری 750 میلیون ریال سعودی شروع به فعالیت خواهد كرد.

او گفت: «این پروژه تقریباً 500 فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد و 70% از کل مشاغل را خود سعودی‌ها بر عهده خواهند داشت. این پروژه همچنین قصد دارد میزان صادرات تولید به خارج را به میزان 60٪ از کل حجم تولید برساند».

اداره کل صنایع نظامی سعودی برای اولین بار در سال 2019 در نمایشگاه بین المللی «هواپیمایی» دبی از پهپاد «عاصف» رونمایی کرد.

پهپاد عاصف مجهز به تجهیزات پیشرفته‌ای است که معمولاً با سیستم‌های مخصوص پهپادهای بزرگ همراه است. این پهپاد می‌تواند طیف گسترده ای از مأموریت های شناسایی را از جمله گشت مرزی، بازرسی خطوط لوله نفت، گشت در بزرگراه‌های کشور و سایر موارد را در سطح بسیار بالایی انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم