دونالد ترامپ خواستار خروج کامل سربازانش از افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شبکه «NBC News» شامگاه دوشنبه 27 آوریل به نقل از دو مقام ارشد کنونی و یک مقام ارشد سابق امریکا گزارش داد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در روزهای اخیر از مشاوران نظامی و امنیتی اش خواسته تمام نیروهای امریکایی را به دلیل گسترش شیوع ویروس کرونا از افغانستان بیرون کنند.

این شبکه خبری نوشت، این مقام ها گفته اند که دونالد ترامپ تقریباً هر روز از حضور سربازان امریکایی در افغانستان و احتمال ابتلای آنها به ویروس کرونا شکایت می کند.

این مقام ها می گویند، مشاوران نظامی و امنیتی دونالد ترامپ گفته اند، اگر سربازان امریکایی به دلیل شیوع ویروس کرونا از افغانستان بیرون شوند، پس باید سربازان این کشور از بخش های دیگر از جمله ایتالیا نیز بیرون شوند.

گفتنی است که تا کنون آمار مبتلایان به ویروس در افغانستان نزدیک به دو هزار نفر رسیده که چهار سرباز حمایت قاطع ناتو نیز شامل اند.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ در شرایطی خواهان خروج کامل سربازان شان از افغانستان شده است که امریکا با طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 توافقنامه صلح امضا کرد.

براساس این توافقنامه امریکا باید 8600 سربازش را تا 135 روز از افغانستان خارج کند و سربازان باقیمانده تا 14 ماه دیگر از این کشور خارج شوند.

مقام های وزارت دفاع امریکا اخیراً اعلام کرده بودند که روند خروج سربازان شان از افغانستان آغاز شده است.

از سوی دیگر، گروه طالبان در روزهای اخیر حملات اش را بالای نیروهای امنیتی افغان شدت داده و پیشنهاد آتش بس حکومت افغانستان را در ایام رمضان رد کردند.

در همین حال، نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل دوشنبه 27 آوریل با نشر اعلامیه ای نوشت، طی سه ماه اول 2020 بیش از 500 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند و 760 غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

در این اعلامیه آمده، در مجموع 1293 مورد تلفات افراد غیرنظامی شامل 533 کشته و 760 زخمی در جریان سه ماه اول امسال در افغانستان ثبت شده است که بیش از 150 کودک نیز شامل کشته شدگان اند و هم چنان قربانی اصلی جنگ غیرنظامیان هستند.

براساس این اعلامیه، عناصر مخالف دولت عامل بیشتر تلفات غیرنظامیان اند که شامل طالبان عامل 39 درصد، شاخه خراسان داعش عامل 13 درصد و باقی آمار مربوط عناصر نامشخص مخالف دولت افغانستان می شود. هم چنان یوناما نیروهای طرفدار دولت افغانستان را مسئول 32 درصد تلفات افراد غیرنظامی در جریان سه ماه اول امسال گفته است

بیشترین بازدید موضوعات مهم