بازگشت نزدیک به 10 هزار مهاجر افغان از ایران طی یک هفته گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان بین المللی مهاجرت سه شنبه 28 آوریل با نشر اعلامیه ای نوشت، طی یک هفته گذشته 9987 مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشتند.

در این اعلامیه آمده، از اول ژانویه تا 25 آوریل امسال در مجموع 265 هزار و 234 مهاجر افغان از طریق مرزهای نیمروز و اسلام قلعه هرات از ایران به افغانستان بازگشتند.

براساس این اعلامیه، از اول ژانویه تا کنون یک هزار و 833 مهاجر دیگر افغان از پاکستان به افغانستان بازگشتند.

گفتنی است که با گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران روند بازگشت مهاجرین افغان از آن کشور نیز شدت گرفت به گفته مسئولان محلی هرات، دو ماه پیش روزانه بیش از 12 هزار مهاجر افغان از طریق مرز اسلام قلعه از ایران وارد افغانستان می شدند، اما حالا این آمار کاهش یافته است.
در همین حال، حسین قاسمی دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در ایران به تاریخ 18 آوریل 2020 در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» گفته بود، به اتباع افغانستان و پاکستان اجازه ورود به کشورش داده نمی‌شود، چون آنها دارای بیماری هستند.

اما مقام‌های صحت عامه(بهداشت) افغانستان و پاکستان قبل از این تایید کردند، اولین موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا به این دو کشور افرادی بودند که از ایران بازگشتند.

هم چنان وزارت صحت عامه افغانستان امروز سه شنبه اعلام کرد، آمار مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به یک هزار 828 نفر رسیده است که از این میان 58 نفر بر اثر این ویروس جان باخته و 228 نفر دیگر بهبود یافته اند که ولایت های کابل و هرات بیشترین افراد آلوده به ویروس کرونا را دارند.

در همین حال، عبدالوحید قتالی والی هرات سه شنبه 28 آوریل در نشست خبری گفت، تهدید ویروس کرونا در این ولایت هم چنان جدی است و استفاده از ماسک برای کارمندان دولتی الزامی می باشد.

قتالی از شهروندان هرات خواست به توصیه های صحی عمل نمایند، فاصله های اجتماعی را جدی بگیرند از اشتراک در اجتماعات و ایجاد ازدحادم در شهر و بازار خودداری نمایند.
والی هرات تاکید کرد: «به هیچ عنوان سطح شیوع و میزان پراکنده گی ویروس کرونا در هرات کاهش نیافته است. اصل عمده در امر مبارزه با ویروس کرونا همکاری همه جانبه مردم است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید