ویدیو؛ محمود خوش‌نواز آوازخوان و آهنگ ساز محلی افغانستان درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه هنرمندان موسیقی ولایت هرات در غرب افغانستان تایید کرد که محمود خوش‌نواز آوازخوان و آهنگ ساز مشهور این ولایت درگذشت و مراسم خاکسپاری وی امروز دوشنبه 27 آوریل برگزار می شود.

در همین حال، سلیم خوش‌نواز، برادر محمود خوشنواز به روزنامه «هشت صبح» گفت، برادرش عصر یکشنبه 26 آوریل پس از ماه ها بیماری درگذشت.

سلیم خوش‌نواز اضافه کرد، مراسم فاتحه خوانی به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا برگزار نخواهد شد.

محمود خوش‌نواز، خالق آهنگ های محلی زیادی بود که «سرپل مالان دختری دیدم»، «محله سنگ تراشان» و «چه خوبه هرات» از جمله آهنگ های مشهور اوست.

او که آوازخوان محلی، ترانه ‌سرا، شاعر و آهنگ‌ساز محلی هرات و از قدیمی‌های موسیقی بود و در نیم قرن گذشته در حوزه هنر و موسیقی فعالیت می کرد، دو سال پیش در پی سکته مغزی به شدت بیمار شد.

بیشتر اعضای خانواده‌ محمود خوش نواز با موسیقی پیوند دارند، ابتدا پدر‌کلان محمود خوشنواز «آقا حسن»، وارد دنیای موسیقی شد، سپس پسر او امیرجان خوش نواز، راه پدر را ادامه داد و فرزندانش رحیم، نعیم، سلیم و محمود خوش نواز، دنباله ‌رو پدر و پدرکلان خود شدند.

محمود خوش نواز با تأسیس آموزشگاه موسیقی «آغاخان» در ولایت هرات، برای صدها جوان موسیقی آموزش داد.

قابل ذکر است که قاسم مسرور آوازخوان و هنرپیشه تیاتر و سینمای ولایت هرات نیز حدود یک سال پیش براثر بیماری درگذشت و وی هم چنان بیش از 40 سال در راه هنر و موسیقی فعالیت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید