.
.
.

عادل الجبیر: هر تغييرى در عدن که مغاير توافق ریاض باشد را رد می‌کنيم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز دوشنبه 27 آوریل 2020 گفت، سعودی و امارات هر گونه تلاش برای «امتیازگیری سیاسی» که به حساب پایمال شدن حقوق و منافع مردم یمن تمام شود را رد می‌کنند.

اظهارات الجبیر در واکنش به تحرکات اخیر شورای انتقالی جنوب در عدن بیان شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی در «توئیتی» نوشت « پادشاهی عربی سعودی به همراه کشور برادر دولت امارات متحده عربی تاکید کردند که باید به وضعیت سابق برگشت، خصومت‌‌های در تضاد با منافع یمن که در (توافق ریاض) تضمین شده و مورد حمایت‌های بین‌المللی است و نیز تحرکاتی که تحقق فرصت‌های مثبت برای زندگی امن و با ثبات در تمامی مناطق این کشور عزیز را معطل می‌کند را به شدت رد می‌کنیم».

این در حالی است که ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن و در مقدمه‌ آنها پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی دوشنبه بر ضرورت بازگشت اوضاع به وضعیت سابق پیش از اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی شورای انتقالی در بیانیه اخیر آن در پی تحولات و حوادث پیش آمده، در (عدن) پایتخت موقت و بعضی از استان‌های جنوبی جمهوری یمن، تاکید کرد.

ائتلاف عربی ضمن اشاره به استقبال گسترده بین‌المللی و حمایت مستقیم سازمان ملل متحد، بر ضرورت لغو هر گونه اقدام مخالف توافق ریاض و تسریع در اجرایی شدن آن، تاکید کرد.

ائتلاف عربی نیز ضمن دعوت به توقف هر گونه فعالیت‌ها یا تحرکات تنش‌آمیز، خواستار بازگشت فوری و بدون تاخیر به روند تکمیل اجرایی شدن توافق ریاض و ترجیح منافع مردم یمن بر هر منافع دیگر و تحقق اهداف بازگشت حکومت، پایان دادن به کودتا و رویارویی با سازمان‌های تروریستی شد.

ائتلاف عربی توضیح داد که برای اجرایی کردن توافق ریاض که چارچوبی مورد توافق دو طرف برای متحد کردن صف‌های مردم یمن، بازگشت ساختارهای حکومتی و مقابله با خطر تروریسم فراهم می‌کند، گام‌هایی عملی و روشمند برداشته و همچنان برمی‌دارد.

ائتلاف عربی افزود که مسئولیت بر عهده طرفی‌هایی است که توافق ریاض را امضا کرده‌اند تا اقدامات ملی روشنی در راستای اجرایی کردن مفاد توافق که در چارچوبی هماهنگ و هم‌زمان مورد تایید دو طرف است، اتخاذ شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم