سازمان ملل: طی سه ماه امسال بیش از 500 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل دوشنبه 27 آوریل با نشر اعلامیه ای نوشت، طی سه ماه اول 2020 بیش از 500 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند و 760 غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

در این اعلامیه آمده، در مجموع 1293 مورد تلفات افراد غیرنظامی شامل 533 کشته و 760 زخمی در جریان سه ماه اول امسال در افغانستان ثبت شده است که بیش از 150 کودک نیز شامل کشته شدگان اند و هم چنان قربانی اصلی جنگ غیرنظامیان هستند.

Advertisement

براساس این اعلامیه، عناصر مخالف دولت عامل بیشتر تلفات غیرنظامیان اند که شامل طالبان عامل 39 درصد، شاخه خراسان داعش عامل 13 درصد و باقی آمار مربوط عناصر نامشخص مخالف دولت افغانستان می شود. هم چنان یوناما نیروهای طرفدار دولت افغانستان را مسئول 32 درصد تلفات افراد غیرنظامی در جریان سه ماه اول امسال گفته است.

دیبرا الینز نماینده خاص سرمنشی(دبیرکل) ملل متحد برای افغانستان گفته است: «من از تمام گروه های درگیر می خواهم تا از فرصتی که با فراخوان سرمنشی ملل متحد برای آتش بس جهانی جهت تمرکز بر تلاش های جمعی برای مبارزه با یک دشمن مشترک، شیوع کوید 19 ارائه شده است، استفاده نمایند».

الینز ادامه داد: «برای حفظ زندگی تعداد بی شمار افراد ملکی در افغانستان و امید دادن به مردم برای آینده ای بهتر، مهم است تا خشونت با ایجاد یک آتش بس و آغاز مذاکرات صلح، متوقف شود».

گفتنی است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در پیامی به مناسبت ماه رمضان از گروه طالبان خواست به حرمت این ماه آتش بس کنند، اما طالبان این درخواست را رد کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم