کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا: درباره نسل‌کشی ارامنه سکوت نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آدام شیفت، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، نسل‌کشی ارامنه توسط ترک‌های عثمانی که 100 سال پیش اتفاق افتاد را محکوم کرد.

شیف هنگام تصویب این قطعنامه با بیان اینکه واشنگتن هرگز منکر کشتار گروهی ارامنه نبوده، اظهارداشت: 19 سال جنگیدیم تا کشتار ارامنه ازسوی دولت عثمانی به رسمیت شناخته شود.

او در توئیتی در حساب توییتر خود گفت: «بیش از 100 سال پیش، ترکان عثمانی 1.5 میلیون مرد ، زن و کودک ارمنی را کشتند».

او افزود: «هر ساله در 24 آوریل ما طی مراسمی خاطره و یاد آنها را زنده و گرامی می‌داریم اما امسال اولین سالی است که این مراسم با اعتراف رسمی کنگره آمریکا به نسل کشی ارامنه توسط عثمانی برگزار می‌شود».

شیفت در پایان توییتر خود نوشت: «بار دیگر هرگز سکوت نخواهیم کرد».

دستاورد تاریخی

از سویی باب ماندس، سناتور آمریكایی روز یكشنبه به رسمیت شناختن نسل‌كشی ارامنه از سوی کنگره آمریکا را یک دستاورد تاریخی دانست و گفت: «به تصمیم کنگره برای برسمیت شناختن حقایق نسل کشی ارامنه افتخار می‌کنم».

سنای آمریکا پنجشنبه‌شب قطعنامه‌ای را تصویب کرد که کشتار ارامنه در سال‌های جنگ جهانی اول از سوی دولت عثمانی را رسما به عنوان «نسل‌کشی» شناسایی می‌کند؛ این قطعنامه پیشتر با رای قریب به اتفاق در مجلس نمایندگان آمریکا نیز تصویب شده بود.

روز شنبه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا نیز با اشاره به نسل کشی ارامنه توسط عثمانی گفت: «از سال 1915 ، 1.5 میلیون ارمنی تبعید، آواره و كشته شده‌اند».

ترامپ افزود: «ما ارمنی ها و همه کسانی را که این فاجعه بزرگ متحمل شده اند به یاد می‌آوریم و قول می‌دهیم از درس های گذشته درس بگیریم تا این وقایع تکرار نشوند».

گفتنی است که عثمانی در میان سال‌های 1915 تا 1917 در دوران جنگ جهانی اول اقدام به «نسل‌کشی» ارامنه کرد و حدود یک میلیون و نیم نفر یعنی یک سوم جمعیت آنها را را به قتل رساند».

دولت ارمنستان هر ساله مراسمی را به منظور زنده نگه داشتن خاطره و یاد قربانیان ارامنه که در قتل دسته‌جمعی توسط عثمانی در میان سال‌های 1915 تا 1917 در دوران جنگ جهانی اول جان خود را از دست دادند، برگزار می‌کند.

این در حالی است که ترکیه همواره فاجعه «نسل‌کشی» ارامنه را انکار می کند و می گوید در این سال‌ها هم ترک‌های عثمای و هم ارامنه هر درو ه قتل رسیدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم