نامه‌ای که رفتار شک برانگیز چین در رابطه با کرونا را در آلمان رسوا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از انتقاد وارد شده به چین طی روزهای گذشته، به دلیل شیوع کرونا و تردیدهای مطرح شده در مورد خواستگاه ویروس، وزارت کشور آلمان در نامه‌ای در این ماه ادعا کرده که دیپلمات‌های چینی با تماس با مقامات دولت آلمان، کوشیدند تا آنها را به ابراز موضع‌گیری‌های مثبت درباره نحوه برخورد پکن با پاندمیک کرونا، تشویق کنند.

در این پیام که نسخه‌ای از آن در روز یکشنبه 26 آوریل، به رویت رویترز رسید، آمده است: «دولت آلمان در جریان تماس‌های فردی که توسط دیپلمات‌های چینی به هدف ترغیب ابراز مواضع مثبت علنی از سوی مسئولان آلمان درباره نحوه تعامل جمهوری خلق چین با ویروس کرونا، گرفته شده، قرار دارد اما دولت فدرال به این درخواست‌ها، پاسخ نداد.

این پیام که در تاریخ 22 آوریل برای مارگارت باوز، نماینده مجلس آلمان در پارلمان ارسال شده، در پاسخ به این سؤال است كه آیا دیپلمات‌های چینی با هدف تشویق آنها برای ابراز نظر مثبت با مقامات آلمانی تماس گرفته اند؟

دروغگو و غیر مسئولانه

روزنامه «فیلت ام زونتاگ»، که پیشتاز انتشار خبر این تماس‌ها بود، به نقل از سفارت چین در برلین نوشت که این سفارت‌خانه، این مطالب را دروغ و غیرمسئولانه توصیف كرد.

در عین حال دسترسی به سفارت چین در روز یکشنبه 26 آوریل برای آگاهی از نظر آن، امکان پذیر نبود و وزارت امور خارجه چین نیز هنوز به درخواست رویترز برای اظهار نظر در این خصوص، پاسخ نداده است.

وزارت کشور آلمان در این نامه می‌گوید که دولت، پیشاپیش و بدون درخواست پکن، تلاش‌های چین به خصوص از 23 ژانویه برای مهار این بیماری همه‌گیر را به رسمیت شناخته است. این وزارت‌خانه تاکید کرد که برلین به دولت چین اطلاع داد که تعامل شفاف را امری ضروری درمبارزه با همه‌گیری قلمداد می‌کند، اما روشن نساخت که آیا بر این باور است که پکن چنین تعامل شفافی را در مقام عمل از خود نشان داده است یا نه.

پنهان‌کاری نکردیم

گفتنی است که سفیر چین در لندن روز پنجشنبه گذشته اعلام کرده بود که کشورش مبادرت به پنهان‌کناری حقایق در خصوص شیوع کرونا، نکرده است.

لیو شیائومینگ با بیان این مطلب افزود: «من بسیاری از این گمانه‌زنی‌ها را شنیده‌ام. این اطلاعات گمراه کننده درباره لاپوشانی چین، صحت ندارند. دولت چین تعاملی شفاف داشته و در به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوط با کرونا، بسیار سریع عمل کرده است.»

وی همچنین خاطرنشان كرد: «برخی از دیگر كشورها و پاره‌ای دادگاه‌های محلی از چین شکایت كرده اند که موضوعی عجیب به نظر می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم