.
.
.

پمپئو: برنامه فضائی ایران خطرناک و غیر صلح‌آمیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شنبه 25 آوریل طی بیانیه‌ای که در سایت رسمی وزارت خارجه آمریکا نشر شد، تاکید کرد که برنامه فضائی ایران، برنامه‌ای خطرناک و غیر صلح‌آمیز است.

پمپئو در ابتدای این بیانیه آورد: «سال‌هاست که ایران ادعا می‌کند که برنامه فضایی آن کاملاً صلح‌آمیز و غیرنظامی است. دولت ترامپ هرگز این داستان را باور نکرده است. پرتاب این ماهواره نظامی توسط سپاه پاسداران ایران به مثابه یک سازمان تروریستی خارجی، درستی آنچه را که ما در طول این مدت گفتیم، روشن می‌سازد که، برنامه فضایی ایران نه صلح‌آمیز است و نه کاملاً غیرنظامی.»

به گفته او، مرتضی براری رئیس آژانس فضایی ملی ایران در فوریه 2020 گفته بود که ایران طرفدار «استفاده صلح‌آمیز از فضای خارجی» است. او همچنین تصریح کرده بود: «همه فعالیت‌های ما در حوزه فضای خارجی، دارای شفافیت است.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به گفته‌های این هفته وزیر اطلاعات ایران که ادعا كرد كه «برنامه فضایی ایران، صلح‌آمیز است»، افزود: «تازه‌ترین پرتاب ماهواره نظامی، که به صورت مخفیانه توسعه یافته و اجرا شده است، اثبات می‌کند که این گفته‌ها دروغی بیش نبود.»

پمپئو افزود: «این وسیله ماهواره بر و سایر پرتاب‌ها قبل از آن، فن‌آوری‌های یکسان و قابل تعویض با موشک‌های بالستیک، از جمله سیستم‍های برد طولانی‌تر مانند موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای را شامل می‌شوند. هیچ کشوری به جز در راستای حمل تسلیحات هسته‌ای، این گونه توان مندی‌های بالستیک را دنبال نکرده است.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه از همه ملت‌های دوستدار صلح خواست با اقدام ایران در توسعه فناوری‌های موشکی بالستیک ابراز مخالفت کرده و برای محدود کردن برنامه‌های موشکی خطرناک ایران به هم بپیوندند. وی تصریح کرد: «از این چنین فعالیت هماهنگی ، همه کشورها باید از گسترش تحریم تسلیحات متعارف اعمال شده از سوی سازمان ملل در مورد ایران، که قرار است در ماه اکتبر پایان یابد، حمایت کنند. ایران به عنوان دولت حامی تروریسم و ضد قوم یهود، نباید اجازه خرید و فروش سلاح های متعارف را داشته باشد. ما همچنین از اتحادیه اروپا می‌خواهیم تا افراد و اشخاصی را که در ارتباط با برنامه موشکی ایران فعالیت دارند، تحریم کند.»

پمپئو در فراز پایانی بیانیه خود نوشت: «هنگامی که ملت ایران به علت پاندمیک کرونا، در رنج و ناراحتی بسر برده و جان می‌بازند و می‌میرند، شوربختانه شاهد هستیم که رژیم، منابع مالی و تلاش‌های خود را برای انجام اقدامات تحریک‌آمیز نظامی هدر می‌دهد که هیچ کمکی به ملت ایران نمی‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم