گزارش اروپا در مورد احتمال تحریف اخبار کرونا از سوی چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، به نقل از خبرگزاری رویترز، 4 منبع آگاه و نامه‌نگاری‌های دیپلماتیک، تصریح کردند که چین برای جلوگیری از نشر گزارش اتحادیه اروپا کوشیده بود که مفاد آن حاکی از اقدام پکن در نشر اطلاعات نادرست درباره شیوع ویروس کرونا است.

اما این گزارش سرانجام و علی‌رغم این کار شکنی‌ها، منتشر شد ولی قبل از شروع آخر هفته به وقت اروپا و با جرح و تعدیل پاره‌ای از انتقادات دولت‌ها به چین که نشان داد بروکسل، در تلاش برای برقراری گونه‌ای توازن در کنار تاثیرات مخرب کرونا بر روابط بین‌المللی است.

Advertisement

تماس با هیئت نمایندگی چین دراتحادیه اروپا برای جویا شدن نظر آنها نسبت به گزارش، امکان‌پذیر نشد و وزارت امور خارجه چین بلافاصله به سؤالات فکس شده در این خصوص، پاسخ نداد. سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: ما هرگز درباره محتوی یا محتوای ادعایی تماس‌ها و ارتباط دیپلماتیک بین‌المللی با شرکای خود از کشورهای دیگر، اظهار نظر نمی‌کنیم.»

4 منبع آگاه به رویترز گفتند كه این گزارش در ابتدا قرار بود در 21 آوریل انتشار یابد، اما بعد آگاهی یافتن مسئولان چینی از گزارش روزنامه «پولیتیکو» که پیشاپیش نتایج این تحقیقات را انتشار داده بود، انتشار این گزارش به تعویق افتاد.

بر اساس نامه‌نگاری‌های دیپلماتیک اتحادیه اروپا به نقل از رویترز، یک مقام ارشد چینی در همان روز با مقامات اروپایی در پکن تماس گرفت تا به آنها اطلاع دهد که «اگر گزارش به این شکل توصیف شده، انتشار یابد، تاثیر منفی بر همکاری میان طرفین خواهد گذاشت.»

این نامه نگاری‌ها به نقل از یانگ شیاگوانگ، مقام ارشد وزارت امور خارجه چین آورده اند که انتشار این گزارش، پکن را «بشدت خشمگین» خواهد کرد.

وی مقامات اروپایی را به تلاش برای خشنود سازی «طرف دیگر» متهم کرد که به نظر دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، روی سخن مسئول چینی با واشنگتن بود.

این چهار منبع تاکید کردند که به همین دلیل، انتشار گزارش به تعویق افتاد و مقایسه میان نسخه داخلی گزارش به دست آمده از سوی رویترز و نسخه نهایی منتشر شده در اواخر روز جمعه 24 آوریل، نشان داد که چندین مورد تفاوت میان این دو نسخه وجود دارد.

به عنوان مثال، در صفحه نخست گزارش داخلی که در تاریخ 20 آوریل توسط کشورهای اتحادیه اروپا به اشتراک گذاشته شد، بازوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: «چین، همچنان به گمراه سازی جهانی برای فرار از مسئولیت شیوع پاندمیک کرونا و بهبود چهره بین المللی خود، ادامه داده و روش های آشکار و پنهان را در این راستا به کار می بندد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم