ائتلاف جهانی مبارزه با کرونا بدون آمریکا تشکیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رهبران کشورهای مختلف جهان روز جمعه 24 آوریل 2020 متعهد شدند روند تلاش‌ها برای تولید دارو، واکسن و اجرای آزمایشات بیماری کرونا را سرعت ببخشند. این ابتکار سازمان جهانی بهداشت بدون حضور آمریکا کار خود را آغاز کرد.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و سیریل رامابوسا رئیس‌جمهوری آفریقای‌جنوبی اولین رهبران شرکت‌کننده در این ائتلاف بودند و از شبکه‌های تلویزیونی مختلف دربباره این برنامه اطلاع‌رسانی کردند. سازمان ملل این ائتلاف را «همکاری تاریخی» برای مبارزه با کرونا خواند.

هدف از این برنامه سرعت بخشیدن به تلا‌ش‌ها برای تولید دارو، آزمایش و واکسن‌های کارآمد برای مقابله و تشخیص ویروس #کرونا و همچنین تضمین درباره دسترسی عادلانه ثروتمندان و فقرا به این داروها است.

تدروس ادهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت در یک نشست مجازی گفت: «ما با تهدید مشترکی مواجه هستیم که نمی‌توانیم آن را شکست دهیم، مگر با اتخاذ سیاست مشترک.»

او افزود: «تجربه‌ها به ما آموخ که حتی زمانی که ابزارها در دسترس باشند، به طور مساوی در اختیار همگان نخواهد بود. نمی‌توان اجازه داد چنین امر رخ دهد.»

اورزولا وان دیرلاین، رئیس کمیساریای اروگا نیز نیز گفت که هدف از این تلاش‌ها جمع‌آوری 8.1 میلیارد دلار در آغاز ماه می برای حمایت از تلاش‌ها و برنامه‌های تشخیصی و درمانی است.

او در این نشست مجازی گفت: «این فقط یک گام اولیه است و در آینده به گام‌های بیشتری نیاز است.»

امانوئل مکرون هم گفت: «به بسیج همه کشورهای عضو گروه هفت و گروه 20 برای حمایت از این ابتکار ادامه می‌دهیم. به این موضوع که می‌توانیم آمریکا و چین را هم در این ابتکار گرد هم آوریم، امید دارم، زیرا که مبارزه با کووید19 یک منفعت مشترک است و برای پیروزی در این نبرد، نباید دودستگی وجود داشته باشد.»

رامبوسا که همزمان ریاست اتحادیه آفریقا را هم بر عهده دارد، گفت که این قاره به شکل عام استانداردهای بهداشتی مناسبی ندارد و «[مردم این قاره] سیستم ایمنی ضعیفی در مقابل این ویروس دارند و نیاز به حمایت دارند.»

رهبرانی از آسیا، خاورمیانه و دو قاره آمریکا نیز در این ائتلاف حضور دارند ولی سخنگوی هیات آمریکا در ژنو به رویترز گفته بود که آمریکا در این ائتلاف شرکت نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم