آیا نور آفتاب و رطوبت ویروس کرونا را ناتوان می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک مسئول آمریکایی اظهار داشت، به نظر می‌رسد ویروس هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، گرما و رطوبت به شکل سریعتری از نفس افتاده و ضعیف می‌شود که نشانه‌ای احتمالی است که پاندمیک کرونا ممکن است در ماه‌های تابستان، توان گسترش کمتری داشته باشد.

ویلیام برایان، معاون علمی و فناوری وزارت امنیت داخلی آمریکا گفت: پژوهشگران وابسته به دولت آمریكا به این جمع‌بندی رسیده‌اند كه کرونا در فضاهای بسته و محیط‌های خشک، بهتر زندگی كرده و با بالا رفتن درجه حرارت و رطوبت؛ بویژه زمانی که درمعرض اشعه آفتاب قرار بگیرد، ناتوان شده و قدرت خود را از دست می‌دهد.

او در گفت‌وگوی مطبوعاتی روز پنج‌شنبه 23 آوریل، در کاخ سفید گفت: «این ویروس در معرض نور مستقیم خورشید در کوتاهترین زمان، تلف می‌شود.»

این نتایج ممکن است احیاگر امیدواری‌ها در این خصوص باشد که بیماری کووید 19 نیز بسان دیگر بیماری‌های مؤثر بر دستگاه تنفسی مانند آنفولانزا باشد که در آب و هوای گرم، کمتر مسری هستند.

البته روشن شده که کرونا می‌تواند در محیط‌های گرم مانند سنگاپور به فعالیت مرگبار خود ادامه دهد که این امر، پرسش‌های بیشتری را در مورد تأثیر عوامل محیطی در روند این بیماری، ایجاد می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا، با تاکید بر این امر که باید با احتیاط با این جمع بندی‌ها تعامل داشت، پیشتر خاطر نشان کرده بود که چه بسا کرونا در فصل تابستان فروکش کند.

او در اظهار نظری مطبوعاتی گفت: «من گفته بودم که کرونا ممکن است با گرما و نوراز میان برود اما این گفته من چندان به مذاق مردم خوش نیامد.»

ترامپ افزود: «امیدوارم مردم از نور خورشید لذت ببرند و اگر نور آن چنین تاثیری بر کرونا بگذارد، فوق‌العاده عالی و مطلوب است.»

برایان تاکید دارد: «کرونا روی سطوح غیر متخلخل مانند فولاد، بعد از 18 ساعت در فضای تاریک با رطوبت کم، نیمی از توان خود را از دست داد اما در رطوبت بالا ، این دوره به شش ساعت کاهش یافت.»

به گفته برایان، زمانی که ویروس در معرض رطوبت زیاد و نور خورشید قرار گرفت، تنها در دو دقیقه به نیمه عمر خود رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم