قصاب داعش به تله افتاد؛ خون‌خواهی گروگان‌های قربانی شده از رپر مصری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه پلیس اسپانیا، دستگیری یکی از خطرناک‌ترین عناصر داعش را، بدون مشخص‌کردن هویت یا نام او، اعلام کرد، چه بسا بستگان شماری از گروگان‌ها، که خون عزیزانشان به دست او ریخته شده، تسکین خاطری بیابند.ا

سپانیا روز گذشته ( 22آوریل)، با انتشار یک ویدئو، از دستگیری 3 عضو داعش خبر داده و افزود: در میان دستگیرشدگان، یک تندروی بسیار خطرناک متولد مصر هم وجود دارد.

این فرد خطرناک کیست؟

منابع بریتانیایی به روزنامه گاردین تأکید كردند كه این مرد خطرناک، عبدالمجید عبدالباری، نام داشته که 29 ساله و بریتانیایی مصری تبار است.

او هم مانند «جان قصاب» (محمد اموازی) به نام‌های مستعاری چون «قصاب یا جزار داعش»، شهرت یافت.

عبدالباری در سال 2013 در شهر رقه به این سازمان تروریستی پیوست و سپس در سال 2015 به ترکیه گریخت و آنجا به شکلی غیر قانونی وارد خاک اسپانیا شد.

با این حال، عبدالباری دارای کارنامه سیاه تروریستی است. او فرزند عادل عبدالباری است که پیش از این به دلیل بمب‌گذاری سفارت خانه‌های ایالات‌متحده در کنیا و تانزانیا، محکوم شده بود که منجر به کشته شدن 213 نفر شد.

او در دوران اقامت خود در غرب لندن، برای مدت کوتاهی با نام «لیریسیست جین» یا «ال جینی»، به عنوان آواز خوان رپ، در گروهی به نام «مثلث سیاه» فعالیت داشت اما پس از غرق شدن در آموزه‌های تندروانه، شیوه زندگی و دوستان پیشین خود را ترک گفت.

عبدالباری در ژوئیه 2013، خانواده و پنج خواهر و برادر خود را برای پیوستن به کانون حضور داعش در شهررقه د رخاک سوریه، ترک کرد.

کارنامه‌ای خونبار

این جوان که در دومین دهه زندگی خود است، سوابق بسیار خونبار و خشنی را در سازمان داعش در فاصله بین سال‌های 2013 تا 2015 ازخود برجای گذاشته است.

او غالباً در مواد نشر داده شده و ویدئوها با در دست داشتن سرهای جدا شده گروگان‌ها، ظاهر شده و غرب را به مواجه شدن با مصائب بزرگ، تهدید می‌نمود.

رسانه‌ها غالبا او را با «جان قصاب»، اشتباه می‌گرفتند تا این که بعدها روشن شد «جان قصاب»، محمد اموازی است.

عبد الباری از طریق برخی دستهجات درغرب لندن با «جان قصاب» و 4 تن دیگر از گروه خونریز موسوم به «بیتلز»، آشنا شد که به کشتار گروگان‌ها و ترساندن بازداشت شدگان شهرت یافته است اما جراید بریتانیا، این فرضیه را که عبدالباری در سوریه با آنها همکاری نزدیک داشته، نامحتمل می‌دانند.

او از 2015 به مدت سال‌ها ناپدید شد و گمانه‌زنی‌ها مبنی بر کشته‌شدن او همزمان با فروپاشی باصطلاح «خلافت داعش» از اواخر سال 2015 ، قوت گرفت.

با این حال، مقامات بریتانیا پس از دستیابی به اطلاعاتی درمورد احتمال فرار او به ترکیه، از مسئولان این کشور خواستند، عملیات یافتن او را آغاز کنند ولی آنکارا در اواخر سال 2015 تاکید کرد که ردپای عبدالباری را گم کرده است.

سپس این گمانه مطرح شد که عبدالباری احتمالا با استفاده از مسیر فعال مهاجرت پناه‌جویان، توانسته از طریق یونان به مرکز اروپا فرار کند.

علاوه بر این، اطلاعاتی در این خصوص مطرح گردید که عبدالباری؛ دوست‌دختر اسپانیایی داشت که در سال 2017 بصورت آنلاین با او آشنا شده که احتمالاً او را در رسیدن به اسپانیا یاری داده است.

استفاده از ماسک برای پنهان شدن

قابل توجه است که پلیس اسپانیا دیروز در بیانیه خود اعلام کرده بود که این سه عضو دستگیر شده داعش با توجه به تدابیر پیش‌گیرانه مرتبط با مقابله با کرونا، خود را در قرنطینه‌ای خانگی بسیار سفت و سختی قرار داده بودند اما در عین حال با استفاده از ماسک (برای شناخته نشدن)، به شکلی جدا از هم از محل اقامت خود خارج می‌شدند.

بازداشت‌هائی در سیرو دی سان کریستوبال صورت گرفت که محله‌ای تاریخی در المریه، مرکز استانی به همین نام است که به خیابان‌های تنگ و بارهای شبانه شهرت دارد و ترکیبی متنوع از ساختمان‌های قدیمی و جدید در آن به چشم می‌آیند و به کاخ القصبه در این شهر می‌رسند که دژی است که در قرن دهم توسط اعراب ساخته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید