سازمان ملل: شیوع جهانی کرونا به بحران حقوق‌بشری منجر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوتیرس دبیرکل سازمان ملل‌متحد پنج‌شنبه 23 آوریل 2020 گفت شیوع جهانی ویروس جدید کرونا «بحرانی انسانی است که به سرعت به بحران حقوق‌بشری تبدیل خواهد شد».

به گزارش خبرگزاری‌ها دبیر کل سازمان ملل‌متحد پنج‌شنبه در پیامی ویدیوئی گفت که تبعیض‌هایی در توزیع خدمات عمومی مقابله با کووید- 19 صورت می‌گیرد و «ساختارهای نابرابر مانع از رسیدن به آن (خدمات عمومی) می‌شود».

گوتیرس همچنین گفت که شیوع همه‌گیر جهانی کرونا موجب شده «تاثیرات نامتناسبی بر جامعه‌های معینی گذاشته شود و باعث ظهور گفتمان نفرت‌پراکنی، هدف قرار گرفتن گروه‌های ضعیف و بروز خطرات برخورد‌های امنیتی تضعیف کننده پاسخ‌های بهداشتی، شده است».

دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که همزمان با «تشدید گرایش‌های قوم‌گرایانه نژادی، عوام‌گرایی، استبداد و سرکوب حقوق بشر در بعضی از کشورها، این بحران ممکن است این بهانه را بدهد تا تدابیر سرکوب‌گرایانه‌ای‌ با اهدافی نامرتبط با پاندمی (کرونا) اتخاذ شود».

دبیرکل سازمان ملل متحد بدون اشاره به اسامی هیچ کشور یا حزبی در این زمینه تاکید کرد که دولت‌ها باید «شفاف و پاسخگو باشند و آزادی رسانه‌ها، سازمان‌های جامعه مدنی، بخش خصوصی و فضای مدنی ضروری است».

او همچنین تاکید کرد که هر گونه تدابیر فوق‌العاده و از جمله آن وضعیت‌های فوق‌العاده باید «قانونی، متناسب، ضروری و غیر تبعیض‌آمیز» باشند و باید دقیق و مدتی محدود داشته و تا حد امکان تنها برای محافظت از بهداشت عمومی به کار روند.

گوتیرس همچنین توصیه‌هایی را درباره چگونگی پیشبرد حقوق بشر در سایه بحران مقابله با ویروس جدید کرونا و بهبود یافتن از پاندمی کووید - 19 صادر کرد.

دبیرکل سازمان ملل‌متحد گفت « پیام واضح است: باید مردم - و حقوق‌شان- در اولویت و مرکز (توجه) باشند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید