روز جمعه (فردا) نخستین روز ماه مبارک رمضان در پادشاهی عربی سعودی و امارات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دیوان عالی پادشاهی عربی سعودی روز پنج‌شنبه (23 آوریل )، اعلام كرد كه فردا جمعه نخستین روز از ماه مبارك رمضان است.

امارات متحده عربی نیز به نوبه خود تأکید کرد که جمعه (فردا)، نخستین روز ماه رمضان می‌باشد.

شماری از کشورهای عربی، از جمله سوریه و اردن، عصر امروز، پنجشنبه (23 آوریل)، در حال انجام برائت استهلال و جستجوی افق، برای دیدن هلال اول ماه هستند.

دو روز پیش، دیوان عالی پادشاهی عربی سعودی، خواستار واکاوی افق برای دیدن هلال ماه رمضان در شامگاه پنجشنبه، برابر با سی‌ام ماه شعبان در تقویم هجری شد و از کسانی که موفق به دیدن هلال اول ماه با چشم غیر مسلح یا با استفاده از تلسکوپ می‌شوند، خواست تا مراتب را به نزدیکترین شعبه دادگاه، اطلاع دهند.

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس) در بیانیه پیشین دادگاه آمده است: «با توجه به مفاد مصوبه دیوان عالی کشور مبنی عدم اثبات ورود به ماه شعبان در عصر روز سه‌شنبه، بیست و نهم رجب برغم برائت استهلال، دیوان عالی کشور در پادشاهی عربی سعودی از عموم مسلمانان در مناطق مختلف پادشاهی می‌خواهد، روند جستجوی هلال اول ماه مبارک رمضان(برائت استهلال) را درغروب پنج‌شنبه (امروز) برابر با سی‌ام شعبان مطابق تقویم ام‌القری و بیست و نهم شعبان مطابق مصوبه دادگاه شرعی، انجام دهند.

این دادگاه همچنین از هر شخصی که هلال اول ماه رمضان را با چشم غیر مسلح یا از وسیله تلسکوپ مشاهده کند، خواسته است تا مراتب را نزدیکترین مرکز اطلاع دهند تا او را در رسیدن به دادگاه شرعی، یاری دهد.

امارات متحده عربی نیز اعلام داشت، روند برائت استهلال ماه رمضان در غروب پنجشنبه (23 آوریل)، بعد از نماز مغرب انجام خواهد شد.

در سوریه، قاضی اسلامی ارشد دمشق از آغاز جستجو برای رویت هلال اول ماه رمضان در غروب پنجشنبه 23 آوریل، خبر داد.

از سوی دیگر، مصر، عراق، لبنان و بحرین روز چهارشنبه اعلام کردند که پنجشنبه، پایان ماه شعبان و جمعه (فردا)، نخستین روز ماه رمضان خواهد بود.

ماه رمضان امسال، با شیوع بیماری همه‌گیر جدید کرونا در سراسر جهان مقارن شده که بیش از 170 هزار نفر را روانه دیار نیستی ساخته است.

شیخ عبدالعزیز آل الشیخ، مفتی اعظم پادشاهی عربی سعودی، جمعه گذشته اعلام کرد که در صورت ادامه بحران ناشی از ویروس کرونا، نماز تراویح و نماز «عید فطر» در خانه اقامه خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم