تبلیغات فاطمیون در کنار داعش به عنوان گروهای «تروریستی» در برخی رسانه‌های افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

برخی تلویزیون‌های افغانستان از جمله «شبکه‌های یک و طلوع» به تازگی یک پیام تبلیغاتی را پخش کردند که لشکر فاطمیون در کنار گروه داعش به عنوان گروه‌های «تروریستی» خوانده شدند و فعالیت‌های این دو گروه را برای این کشور خطرناک خواندند.

تا کنون مشخص نیست که این تبلیغات توسط کدام نهاد تهیه و منتشر شده است.

براساس گزارشها، شبه‌نظامیان «فاطمیون» که تحت فرمان سپاه پاسداران ایران عمل می‌کنند این گروه هزاران نفر کشته و زخمی در جنگ سوریه در دفاع از رژیم بشار اسد داده است.

لشکر «فاطمیون» در پی جنگ داخلی سوریه توسط سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران متشکل از مهاجران افغان اکثرا شیعه ساکن ایران تشکیل شد و برای جنگ به سوریه اعزام شد.

در همین حال، دولت افغانستان می گوید، دولت ایران از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سوءاستفاده کرده‌ و این مهاجران را برای جنگ به سوریه می‌فرستند.

دولت افغانستان بارها از به کار گرفتن شهروندان این کشور در جنگ‌های نیابتی انتقاد کرده است اما دولت ایران برخلاف اعتراض کابل به استفاده از افغان ها عمدتاً «هزاره» در جنگ سوریه ادامه داده و شرایط شکننده این اقلیت را در افغانستان با خطرات بیشتری روبه‌رو کرده است.

هم چنان دولت ایران روابط نزدیکی با جناح‌هایی از طالبان دارد که این گروه مواضع تندی نسبت به شیعیان هزاره در افغانستان دارند.

از سوی دیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس در ماه مارس 2019 به نقل از منابع امنیتی افغانستان گزارش داده بود، 10هزار شهروند افغان که از سوی حکومت ایران در قالب «لشکر فاطمیون» برای جنگ به سوریه کار می‌کردند، به افغانستان بازگشته‌اند.

هم چنان برخی منابع خبری کابل در ماه مارس 2019 گزارش داده بودند که نیروهای امنیتی افغانستان در صدد دستگیری اعضای لشکر فاطمیون هستند؛ زیرا این جنگجویان را «خاین» تلقی می‌کنند. علاوه بر آن، این جنگجویان با تهدید گروه داعش نیز رو به رو هستند.

گفتنی است که علی خامنه‌‌ای رهبر ایران در ماه مارس 2019 از جنگجویان لشکر فاطمیون که شهروندان افغانستان هستند، ستایش کرد و گفته بود، جنگجویان افغان در میدان‌های نبرد بیشتر از دیگران پایداری داشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم